קורין אלאל חודרת הכי עמוק שאפשר


הקטגוריה " וואו! יורד שלג " נוצרה מתוך השיר " כשזה עמוק ", אשר נכתב על ידי קורין אלאל וענבל פרלמוטר . כשהשיר יצא לרדיו בסוף שנות התשעים, היה הרבה רעש סביבו. "יודעי דבר" הבטיחו שזהו לא שיר על רגשות אלא על דברים אחרים, אולם לא מיהרו להסביר על מה ויצרו מתח סביב השיר. יכול גם להיות שכל הרעש הזה הוא רק בראש שלי, מאחר ואיזשהו חבר שלי (אינני זוכר היום מי) סיפר לי שיש בשיר דברים נסתרים ומתח אותי הרבה זמן לפני שסיפר לי מה הם.

שיר אשר מצליח לעורר דיונים וויכוחים על מה הוא נכתב, הוא מבחינתי סיפור הצלחה. הייתה אז מין נאיביות יפה שעמדה בבסיס הדיונים על מהות השיר : "מה? זה באמת לא שיר על רגשות אלא על.. כאילו, שיר על זה?..
קשה לי לראות כיצד שיר יעורר היום כל כך הרבה רעש חיובי, ורק בגלל העיסוק בתוכן שלו. אולי אם יהיה זה שיר אהבה אשר בין השורות ניתן יהיה למצוא רמזים לכך שזהו שיר על ביתור גופות או משהו כזה.

אני לא אמתח אתכם יותר, למרות שאני מניח שרובכם ככולכם מכירים את הפרשנות הזאת. בין אם קורין אלאל וענבל פרלמוטר התכוונו לכך, ובין אם לא (אני מניח שהם התכוונו גם לכך), השיר " כשזה עמוק " אינו מדבר רק על מערכת יחסים עמוקה, אלא יש בו גם רמזים ליחסיי מין. או אם נהיה יותר ספציפיים, יש כאן אורגזמה נשית וגמירה גברית.

כשזה עמוק , קורין אלאל
מילים: ענבל פרלמוטר , קורין אלאל
לחן: קורין אלאל

0 קורין אלאל חודרת הכי עמוק שאפשר

כשזה עמוק עוצר כל העולם
ואת קוטפת כוכבים
כשזה עמוק
את מרגישה שלתמונה
נוספו המון צבעים

מה מסתתר בתוך שנייה מתוקה
כשזה עמוק את יודעת
מה שנשאר בסוף זאת רק השתיקה
כשהוא רחוק את לבד.

כשזה עמוק
הרוח כמו נושאת אותך למקומות זרים
כשזה עמוק
שלגים של כעס בתוכך בין רגע נמסים -

מה מסתתר בתוך שנייה מתוקה…

וזיכרון אשר דוהה בתוך הלב
כואב
ובפנים שוב שלג יורד

ניתוח השיר :

קורין אלאל וענבל פרלמוטר כתבו כאן שיר מקסים. גם ובעיקר אם נסתכל עליו מבלי לחפש משמעויות חתרניות. שיר על יחסים בין גבר ואישה או בין שתי נשים, אשר בגלל הקשר העמוק ביניהם, הדברים היפים מתעצמים והדברים הרעים נחלשים.

"הדברים היפים שמתעצמים" בא לידי ביטוי בצורה מקסימה בשורות האלו מהבית הראשון:
כשזה עמוק עוצר כל העולם
ואת קוטפת כוכבים
כשזה עמוק
את מרגישה שלתמונה
נוספו המון צבעים

"הדברים הרעים שנחלשים" באים לידי ביטוי בשורות אלו מהבית השני:
כשזה עמוק
שלגים של כעס בתוכך
בין רגע נמסים

ניתן להגיד עוד הרבה דברים יפים על השיר הזה כשיר על קשר עמוק בין בניי זוג, אולם אני רוצה להתמקד בפרשנות אחרת לשיר. את הפרשנות אתחיל דווקא מהמשפט האחרון בשיר אשר עורר בעצם את כל המהומה:
ובפנים שוב שלג יורד
"אז על מה אתה חושב נכתבה השורה הזאת?" שאל אותי חבר שלי אי שם בסוף שנות התשעים.
"לא יודע", התחלתי לגמגם, "אולי אה.. שלג זה משהו קר כזה ועצוב, ובפנים זה אומר בתוך הלב שלה, אז אולי אה.. אולי זה שיר על מישהי שעצוב לה בלב!"
" שיר על מישהי שבגלל שלג עצוב לה בלב? " לגלג עליי חבר שלי, "רואים שאתה לא מבין כלום! בפנים זה אומר בתוך הגוף שלה, שלג שיורד זה כשהחבר שלה עושה איתה סקס ואז אה.. אתה יודע נו.."
(בכל זאת, היינו אמנם כבר נערים אבל עדיין קצת ביישנים)
"מה אני יודע?" שאלתי אותו. באמת לא הבנתי למה הוא מתכוון.
"אתה יודע, שלג זה.." המשיך חברי להתבייש עד שפתאום זה פשוט פרץ ממנו החוצה, "שלג זה השפיך של הגבר, אתה יודע, שניהם בצבע לבן. הוא גומר בתוך הבחורה".
"באמת?!" התפרצתי בהפתעה, "זה שיר על… שיר על זה?" האדימו פניי מרוב מבוכה.

נניח עכשיו למבוכה וננתח את השיר מההתחלה, כאשר הכוונה במושג " כשזה עמוק " אינה קשר רגשי עמוק אלא תחושות בעקבות אקט של חדירה מינית. אמנם גם בפרשנות המינית של השיר יש עדיין רגשות ותחושות יפות, אך הן מקבלות כיוונים אחרים.

הבית הראשון מתאר בעצם תחושות גופניות נעימות שלאחר אורגזמה :

bb korin ronen akerman g קורין אלאל חודרת הכי עמוק שאפשר

קורין אלאל , הכי עמוק שיש (רונן אקרמן)

כשזה עמוק עוצר כל העולם
ואת קוטפת כוכבים
כשזה עמוק
את מרגישה שלתמונה
נוספו המון צבעים

גם השורות האחרונות בפזמון שלאחר מכן מתארות תחושות שלאחר אורגזמה אולם בעיקר את התחושת השליליות. תחושות אלה באות לידי ביטוי בריחוק ובשתיקה של הגבר לאחר שהוא גומר, ובעקבותיהם גם בתחושת הבדידות של הבחורה בשיר:
מה שנשאר בסוף זאת רק השתיקה
כשהוא רחוק את לבד

אחר כך מגיע הבית השני ובו שתי השורות האחרונות האלה:
כשזה עמוק
שלגים של כעס בתוכך בין רגע נמסים
אם קודם לכן, בפרשנות הראשונה, שלגים של כעס נמסו בתוכה בגלל עוצמת הרגש. הרי ש עכשיו, מאחר והשלג מסמל אורגזמה או בעיקר שפיכה גברית, כל המשמעויות משתנות. שלגים של כעס, לפי איך שאני מפרש זאת, הם בעצם שלגים של יצר: השניות הספורות שלפני שהגבר והאישה חווים אורגזמה , כאשר הגבר מגביר את הקצב ויחסיי המין הופכים מעט יותר מהירים ואגרסיביים. בסופו של דבר פורק הגבר את השלג והוא נמס בגופה של הבחורה.

בכתבה זו על השיר " כשזה עמוק " נגעתי בפרשנות המתבקשת ובפרשנות החתרנית אשר מציגה את השיר כשיר על אורגזמה . אולם קורין אלאל וענבל פרלמוטר כתבו כאן שיר מקסים ופתוח לעוד הרבה מאוד פרשנויות שלא נגעתי בהן. אם תשאלו אותי, השיר הזה הוא אחת מיצירות המופת של הרוק הישראלי.
כשזה עמוק , אז זה עמוק עד הסוף..

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה וואו! יורד שלג...,‏ עם התגים , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

6 תגובות על קורין אלאל חודרת הכי עמוק שאפשר

 1. מאת :)‏:

  תודה רבה!
  כבר הרבה זמן שאני מנסה להבין מה הולך בשיר הזה…

 2. מאת סתיו‏:

  תודה, נהנתי לקרוא את הניתוח שלך

 3. מאת לירן‏:

  הרי אי אפשר לנתח שיר בלי להיות עקביים. שלגים של כעס- מה אנחנו לא מכירים את זה- כעס על בן זוג או סתם כעסים של היומיום או כעסים עמוקים אחרים מהעבר, מפגיעות מחוסר אמון.. הרבה סוגים של כעס יש- ולבטא כעס כשלג רובץ, קר ועקשן זה דימוי נהדר. בחדירה עמוקה ומספקת השלגים האלו בין רגע נמסים. שוב, כל כך מובן, כל כך פשוט ונגיש. כן ברגעי סקס טוב הכל נשכח הכל נמוג הכל נמס בנעימות. שלגים של כעס פשוט נעלמים. במעבר אנחנו כבר דנים בפעם הראשונה ברגע שאחרי- שגם הוא מוכר וידוע – מה שנשאר בסוף זאת רק השתיקה כשהוא רחוק את לבד. יש התייחסות ממצה ומדוייקת בשיר גם לתחושת הריקנות של אחרי. וכך בסוף השיר – שוב אנחנו חוזרים לרגעים ההופכים, השליליים הלא נעימים של אחרי -
  וזיכרון אשר דוהה בתוך הלב
  כואב
  ובפנים שוב שלג יורד.
  שוב שלג יורד!! אותו שלג של כעס ובדידות שדובר בו רק רגע קודם, אותו שלג שוב יורד! לא מדובר פה על שיא של סקס ואין פה שום רמיזה מרומזת אך גרפית להחריד של זרע גברי!! אלא שוב, סיכום מלנכולי של כאב ברגעים של אחרי האופוריה.. יש פה מבנה ברור ביותר של טוב ורע – איך הצלחת לפספס את זה, והכל בגלל הניתוח המרוגש והרטוב של ילדים מתבגרים..

 4. מאת תמס‏:

  מי שהיה מכור לסמים או שהוא מכור עכשיו יבין.. כמו ענבל
  אני לקחתי את השיר למקום אחר לגמרי
  "כשזה עמוק עוצר כל העולם ואת קוטפת כוכבים
  כשזה עמוק את מרגישה שלתמונה נוספו המון צבעים.."
  מתאר את התחושה הזאת של ההיי..
  "מה מסתתר בתוך שנייה מתוקה כשזה עמוק את יודעת" מסתתר שם שקר. של הסמים.
  "כשזה עמוק שלגים של כעס בתוכך נמסים" ושוב הרוגע שחיפשת שם בשקר הזה..
  והכי חשוב
  "מה שנשאר בסוף זאת רק השתיקה כשהוא רחוק את לבד…" הדאון הזה שנשאר אחריי..

 5. מאת רועי‏:

  אני גם חושב שהסמים – נראה הגיוני
  קוטפת כוכבים - מזכיר
  beatles -lucy in the sky with diamonds
  שזה LSD על פי אחד הפירושים

 6. מאת רועי‏:

  עוד משהו ששמתי לב, זה דווקא על השלג. משינה כתבו שיר על סמים שנקרא "שלג צח"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>