ברי סחרוף וערן צור נותנים מים חיים ומקבלים ילדים


מכל השירים בקטגוריה של " וואו! יורד שלג " השיר : " נימפה " אשר כתב ערן צור והלחין ברי סחרוף הוא השיר הכי פחות מרומז. כאן אין ספק שמדובר בשיר על אישה אשר נכנסת להיריון אולם היופי הוא בדימויים אשר שזר ערן צור בתוך שיר זה.
בנוסף לכך, שיר זה של ברי סחרוף וערן צור , מחזק את הפרשנויות שנתתי לשאר השירים בקטגוריה זו.

נימפה , ברי סחרוף וערן צור
מילים: ערן צור
לחן: ברי סחרוף

0 ברי סחרוף וערן צור נותנים מים חיים ומקבלים ילדים

אהבתי אישה
ברחם שלה פורחים לה פרחים נפלאים
פרחים אדומים, פרחים לבנים
פרחים מכל הצבעים

נתתי לה מים חיים
בגנה יפרחו הפרחים

נקווה מעיין של קצף לבן
בעמק ליד הגבעה
בתוך מעיין של קסם לבן
אישה נהפכה לנימפה

נתתי לה מים חיים
בגנה ישחקו מלאכים
נתתי לה מים חיים
ולי היא נתנה ילדים

ניתוח השיר :

השירים בקטגוריה זו עוסקים ביחסיי מין ומתארים את המשגל עצמו, אך עושים זאת במרומז. השיר " נימפה " מתאר במרומז אמנם את אקט קיום יחסי המין, אולם מבהיר לנו מייד מהבית הראשון שזהו שיר על פריון. אגב, גם מתוך שם השיר , נימפה היא דמות מהמיתולוגיה היוונית אשר חציה אל וחציה בת תמותה, והיא מסמלת, בין השאר, פריון, יצירה והתפתחות.
אהבתי אישה
ברחם שלה פורחים לה פרחים נפלאים
פרחים אדומים, פרחים לבנים
פרחים מכל הצבעים
בבית הזה מספר לנו ערן צור , בלי רמיזות, שזהו שיר על רחם של אישה . לאחר מכן הוא מוסיף ואומר שברחם של האישה פורחים פרחים נפלאים ובכל הצבעים. פרחים אלו יעזרו לנו לחזק את הדימוי שבין הרחם של האישה לבין גן עם פרחים פורחים .

בהמשך של השיר :
נתתי לה מים חיים
בגנה יפרחו הפרחים

נתתי לה מים חיים שר ברי סחרוף ומתכוון להגיד בכך שקיים יחסיי מין עם האישה ושהזרע שלו יפריח פרחים בגן שלה, כלומר, יכניס אותה להיריון.

בחלק שמגיע לאחר מכן, הרעיון הזה מקבל חיזוקים מדימויים נוספים:
נקווה מעיין של קצף לבן
בעמק ליד הגבעה
בתוך מעיין של קסם לבן
אישה נהפכה לנימפה

בדיוק כמו המעיין שנקווה לפלג בשיר "גאולה" של חמי רודנר, והשלג הלבן שיורד בפנים בשיר "כשזה עמוק" של קורין אלאל, כך גם בשיר של ברי סחרוף וערן צור :
נקווה מעיין של קצף לבן

לכולנו ברור מהו אותו קצף לבן ומכאן עוברים לשורה המעניינת ביותר של השיר , לטעמי:
בעמק ליד הגבעה
מהו המקום הזה, בעמק ליד הגבעה? יכול להיות שהכוונה היא לכך שהזוג שמתואר בשיר קיים יחסיי מין בעמק שליד הגבעה, אולם לפי דעתי יש כאן דימוי מורכב יותר. בדיוק כפי שהרחם של האישה מתואר בשיר על ידי גן של פרחים פורחים , כך גם הגוף שלה מתואר על ידי עמקים וגבעות.עמקים וגבעות אלו מייצגים למעשה את הפריון של האישה אשר נובע מהקימורים ומהקיעורים שבגופה. העמק הוא איבר מינה של האישה אשר בו נוצרים החיים ואילו הגבעה היא השדיים של האישה אשר עוזרות לחיים שנוצרו בתוכה להתפתח. כפי שאמרתי קודם לכן, " נימפה " מבחינה מיתולוגית מתקשרת לפריון, יצירה והתפתחות. אותם דברים אשר מסמלים עבורנו גם העמק והגבעה.
לאחר מכן אומר לנו ערן צור את אשר כבר הסקנו בעצמנו. האישה היא כעת נימפה :

023 ברי סחרוף וערן צור נותנים מים חיים ומקבלים ילדים

ערן צור (שרון דרעי)

בתוך מעיין של קסם לבן
אישה נהפכה לנימפה

ישנה פרשנות נוספת, חביבה עלי פחות, אשר טוענת שהעמק שליד הגבעה מרמז על המבנה של איבר המין הנשי. מבלי להיכנס לאנטומיה של גוף האישה, אם הבנתם אז הבנתם ואם לא, אז לא הפסדתם יותר מדי.

לאחר מכן, בפזמון של השיר , הרמזים העבים שנשזרו לאורך כל השיר הופכים לדברים ודאיים:
נתתי לה מים חיים
בגנה ישחקו מלאכים
נתתי לה מים חיים
ולי היא נתנה ילדים

הדובר בשיר נותן לאישה מים חיים אשר בעקבותיהם משחקים המלאכים בגן שלה.
הדובר בשיר נותן לאישה מים חיים ואילו היא נותנת לו ילדים.
אם עד כה, היה איזשהו צל של ספק שהרחם של האישה הוא נמשל של גן עם פרחים פורחים, הרי שעכשיו כבר אין ספק בכך. גן פרחים אשר מביא ילדים לא יכול להיות דבר אחר מלבד רחם.

אני מודה שסוף השיר הוא מעט פשטני בעיניי. נתתי לה מים חיים והיא נתנה לי ילדים מספר לנו בדיוק על מה השיר . אני הייתי מעדיף שעל אף שנושא השיר הוא ברור ומובן, שעדיין תישאר איזושהי עמימות לגביו. אולם מעבר לכך, ערן צור כתב כאן שיר רווי בדימויים מעניינים, ויחד עם הלחן של ברי סחרוף זהו שיר עדין ומקסים.

אני מציע שבמקום סיפור על חסידה הבאה ממרחקים, נספר לילדים סיפורים על נימפות קסומות ועל גניי פרחים פורחים. זה הרבה יותר רומנטי.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה וואו! יורד שלג...,‏ עם התגים , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>