האם לוליטה רוצה להיות לוליטה ?


לוליטה . מהי לוליטה? מי היא לוליטה?
מהי בדיוק התפיסה המינית של לוליטה על עצמה ועל הגברים סביבה?
הרבה דיונים ומאמרים נכתבו בנושא, אבל כולם מתחילים בספר המצוין של ולדימיר נבוקוב " לוליטה ".
עד להופעת הספר, לוליטה נתפסה כנערה בת שבע עשרה,  אולם נבוקוב קבע שגילה של הלוליטה הוא שתיים עשרה ( ילדה בת ארבע עשרה כבר הייתה מבוגרת מדיי עבור הגיבור של ספרו ).

אם כך, אז מה היא התפיסה המינית של לוליטה ? האם לוליטה היא ילדה מפתה אשר מודעת למיניות שלה או ילדה מפותה שאינה מודעת להשפעה המינית שיש לה על גברים.
אני מניח שדמותה של לוליטה נמצאת איפשהו באמצע: לוליטה היא ילדה נערה אשר מתחילה לגלות את ההשפעה המינית שיש לנוכחות שלה על גברים סביבה. אולם גם אם במובנים מסוימים היא מפתה אותם, היא אינה תופסת את המין כפי שהם תופסים אותו, ובוודאי ובוודאי שאינה רוצה לקיים איתם יחסים כפי שהם רוצים.

כשהספר יצא לאור קמה סערה בעקבות ההתייחסות המינית של נבוקוב לילדה בת שתיים עשרה כאל לוליטה אולם האמת היא שהוא פשוט חזה את העתיד. אם פעם ההתבגרות המינית של ילדות הייתה מתרחשת בגיל מבוגר יותר, הרי שהיום, בעדין האינטרנט שבו כל המידע חשוף, הבנות נחשפות לתכנים מיניים בגיל הרבה יוצר צעיר.
והרי זוהי בדיוק לוליטה : ילדה אשר יודעת כבר כל מה שצריך לדעת על מין, אולם מהבחינה החווייתית  והרגשית שלה היא עדיין ילדה שצריכה לעבור עוד מספר שלבים בהתבגרות המינית שלה.

ילדה בת ארבע עשרה או חמש עשרה היא כבר נערה מפותחת מנטאלית וגופנית מהבחינה המינית . ילדה בת שש עשרה או שבע עשרה היא כבר אישה של ממש אשר יש לה, בהרבה מקרים, אפילו ניסיון מיני.
לכן, לוליטה בהחלט יכולה להיות ילדה בגיל שתיים עשרה עד ארבע עשרה אשר יודעת הכול על מין אולם אינה מודעת להשפעה המינית שיש לה על גברים.

בקטגוריה זו, אם כן, אנתח מספר שירים במוזיקה הישראלית אשר נוגעים, כל אחד בדרכו שלו, ביחסים שבין גבר מבוגר לבין ילדה צעירה. כאן תפגשו ניתוח של השירים של אתי אנקרי , אריק איינשטיין , רמי פורטיס , רמי קליינשטיין ואחרים.
בחלק מהשירים, הילדה לוליטה היא כבת שתיים עשרה ובחלק מהם גדולה יותר, אולם זה לא העיקר. העיקר הוא בכך שבכל השירים ישנו פער גילאים מטריד בין גבר לבין ילדה . פער זה יוצר אצל המאזין תחושות לא נעימות אשר מעלות שאלות לא פשוטות בדבר יצריו של האדם.

תשובות כמובן שאין לי, אולם חשוב לי לציין שאני מאוד מעריך מבחינה אומנותית את כל הכותבים שבקטגוריה זו. זה לא פשוט לכתוב שיר על המשיכה המינית של גבר מבוגר לילדה לוליטה , חשיפת האמת המינית שכולם מנסים להסתיר דורשת הרבה מאוד אומץ.

חלק מהשירים מכניסים אמנם גם הומור לשיריהם אולם אף אחד מהם אינו שובר את הטאבו שיש על נושא זה. משיכה של גבר לילדה היא דבר מטריד שהחברה לא מוכנה לקבל. וטוב שכך, אסור שחברה תקבל את זה בשום פנים ואופן. ילדה צריכות להסתובב רק עם ילדים ובאותו אופן גבר מבוגר צריך להסתובב רק עם מבוגרות.
אולם אסור לחברה להתעלם מכך שהמשיכה של מבוגרים לילדות מתבגרות קיימת, ושצריך לתת את הדעת על התופעה הזו.

השירים בקטגוריה " לוליטה " עוזרים לנו להבין את היצר ואת המשיכה של גבר מבוגר לילדה צעירה. אני מקווה שעל ידי כך הם גם מלמדים אותנו להבין כיצד למנוע מסיטואציות שכאלו להתרחש.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה לוליטה,‏ עם התגים , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

2 תגובות על האם לוליטה רוצה להיות לוליטה ?

 1. מאת דניאל‏:

  לנתי,
  ראשית כל, שאפו על היוזמה הברוכה.
  בטוחני שלרבים אחרים, כמוך וכמוני, משמעות המילה בשיר אינה דבר של מה בכך.
  שנית, אציע בקטגוריה זו עוד שני שירים מתאימים, ואם תרצה לנתחם אשמח:
  לוליטה ע"פ מילים של מאיר אריאל – ביצוע גידי גוב / יהודה פוליקר (שהלחין)
  ספק ילדה ספק אישה – מילים ולחן דפנה ארמוני

  הפלג בניתוחיך,
  יישר כוח.

 2. מאת נתי מופלג‏:

  תודה רבה דניאל, אני בהחלט אקח את ההמלצה שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>