משחקים מיניים במסיבת כיתה של הלהקה העברית


ניסיתי לשרטט קו מסוים שעובר במוזיקה הישראלית דרך משחקים של  ילדים. התחלתי עם השירים "אמת או חובה" ו- "ילד רע" של ריקי גל, שהם שירים על ילדים שרוצים להיות מבוגרים. המשכתי  לשיר "אין קץ לילדות" של רמי פורטיס , אשר שר גם על ילדים וגם על מבוגרים . עכשיו, אגע בשני השירים של הלהקה העברית " מסיבת כיתה " ו- " בואי ". בשירים אלה לא מדובר על מבוגרים שרוצים להיות ילדים, אלא על מבוגרים שמשחקים משחקים מיניים במסווה של משחק ילדים.

מסיבת כיתה , הלהקה העברית
מילים ולחן: הלהקה העברית

0 משחקים מיניים במסיבת כיתה של הלהקה העברית

בואי נשחק משחק של ילדים
קצת גדולים אבל בכל זאת משתטים
בואי נשחק משחק אל תוך כל הלילה.
את תהיי ילדון אני אוהב אותך
את תרצי המון אני אתן לך קצת
את תאמרי לי די, תפסיק

אני אמשיך הלאה.

בואי נשחק משחק של ילדים
בואי ונתפוס טיסה למאדים
בואי נקשט את הדמיון עוד הלילה
חליפה של קוסמונאוט מודרני קצת
עוד חיוך של ריגושים אני ואת
בואי ונשכח יגון, נרקוד זה כדאי לך.

לחלום עוד חלומות ורודים
על מסיבות וילדים
כמו בלגאן לא מסודר
ציור של יאיר גרבוז לא מוגדר

ניתוח השיר :

השיר " מסיבת כיתה " של הלהקה העברית לוקח אותנו מייד אל הילדות, אולם בצורה קצת שונה מהילדות הרגילה שלנו. אני חייב להודות שהשם של השיר: " מסיבת כיתה " לא ממש ברור לי מאחר ואני רואה כאן מסיבה של בחור ובחורה ולא של כיתה שלמה. אולי הכוונה של השם היא רק להצביע על הפער שיש בשיר בין משחקים של מבוגרים לבין משחקים של ילדים.

artist 3836 279187357 l משחקים מיניים במסיבת כיתה של הלהקה העברית

הלהקה העברית

השיר מתחיל עם הקטע הבא:
בואי נשחק משחק של ילדים
קצת גדולים אבל בכל זאת משתטים
בואי נשחק משחק אל תוך כל הלילה.
אמנם אין במשפט הראשון שום רמיזה ספציפית לכיוון של משחקים מיניים מפורשים, אך האופציה הזאת מייד עולה בראש ומחכה שנאשש אותה בעזרת מקומות אחרים בשיר . גם בשורה השלישית: משחק אל תוך כל הלילה מרמז לנו על משחקים מיניים אבל לא בהכרח. יש בשורה האחרונה דבר נוסף שלא אהבתי לגלות, המילה "כל" בשורה האחרונה נראית כתוספת הלהקה הכניסה לשיר רק בשביל שהשורה תתאים ללחן. (תנסו לשיר את השיר ללא המילה הזו ותיהנו למה אני מתכוון) לפי דעתי עיוותים כאלו פוגעים באותנתיות של המילים של השיר.

בהמשך של הבית הראשון של השיר אנחנו כבר מקבלים הוכחות למשחרים המיניים:
את תהיי ילדון אני אוהב אותך
את תרצי המון אני אתן לך קצת
את תאמרי לי די, תפסיק
אני אמשיך הלאה
הדובר אומר שהבחורה תרצה המון והוא ייתן לה קצת, שזוהי רמיזה לסוג של מאבק כוחות מיני של פיתוי וריחוק. לאחר מכן המאבק ממשיך ומקבל גוון מעט יותר תוקפני (אך לא בהכרח אלים) כשהבחורה אומרת לו להפסיק והוא מסרב וממשיך. ממשיך לעשות מה? תדמיינו לבד.

הבית השני בשיר לא פוגע או מחזק את היכולת שלנו לפרש את משחק הילדים בשיר כמשחקים מיניים ולכן לא אגש אליו. אולם רק דבר אחד נוסף, הלהקה העברית מתכתבת בשיר " מסיבת כיתה " עם השיר " אין קץ לילדות " של רמי פורטיס:
בואי ותני לי חזק את היד שר רמי פורטיס ולוקח את חברתו לשחק בלהיות מבוגרים . ואילו הלהקה העברית שרה: בואי נשחק משחק של ילדים .
בנוסף, השימוש במילה "ילדון" בבית הראשון של השיר " מסיבת כיתה " מקשר בין הלהקה העברית לבין רמי פורטיס , מאחר וזו מילה ממש לא שגרתית, ובטח ובטח כשהשירים מדברים על נושאים דומים.

גם המסרים בשיר " בואי " של הלהקה העברית הם על מבוגרים שמשחקים משחק של ילדים :

בואי , הלהקה העברית

בואי ותלבישי אותי בשמלה לבנה
בואי זה קורה כבר עכשיו זה יקרה
עוד שנה
בואי נעבור על השביל זו תקופה
משתנה
בואי סימני אלימות את נראית משונה

ואם לא נתרגש מנופים משונים
שצבועים באדום
אז נדע שניסינו

בואי ותרגישי איתי אהבה ראשונה
בואי ואלחש לך סודות רק כשאת ישנה

בואי ציורי אוונגרד מתחבאים בפינה
בואי ותלבישי אותי בשמלה לבנה

אז שוב, גם השיר הזה מזכיר במעט את השיר של רמי פורטיס ,  " אין קץ לילדות " בגלל השימוש במילה " בואי " ומחזק את מה שאמרתי על השיר הקודם שלהם.
אולם אם השיר של רמי פורטיס מתנדנד באזור הנוסטלגי שבין ילדות לבגרות, שני השירים של הלהקה העברית הם כבר שירים של מבוגרים אשר משחקים במשחקים מיניים מובהקים. עובדה זו מחוזקת גם על ידי השורה:
בואי סימני אלימות את נראית משונה
אני מניח שאין כאן רמיזות למכות, מאחר ושום שורה לא תומכת ברעיון הזה ועל כן, זוהי כנראה אלימות מתוך משחקים מיניים של הזוג בשיר.

בכתבה זו בחרתי שלא לנתח את השירים " מסיבת כיתה " ו " בואי "  לעומקם. שני השירים הם מאוד מטפוריים ופתוחים לפרשנויות ולכן העדפתי להציג אותם רק ביחס לקטגוריה של " משחקי ילדים ". אולם, אני בהחלט ממליץ לכם לקרוא את השירים שוב ואף להאזין להם. ניתן ללכת אתם הרבה יותר רחוק ממה שאני הלכתי אתם כאן ולגלות כאן דברים ביזאריים ומשונים.

השיר הבא במסע הוא "התחנה האחרונה". אביתר בנאי, מתקדם עוד צעד אחד קדימה, מעבר ללהקה העברית , וצולל בשיר " אקדח " הכי עמוק שאפשר אל האפל והכואב דרך משחקים מיניים מזעזעים.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה משחקי ילדים למבוגרים,‏ עם התגים , , , , , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

תגובה אחת על משחקים מיניים במסיבת כיתה של הלהקה העברית

  1. מאת נועה‏:

    אני נהנית מאוד לקרוא את הניתוחים שלך אני מקווה שתמשיך לעשות זאת לעוד שירים ישראליים.
    אמרת שכשהבחורה אומרת לדובר להספיק הוא מסרב וממשיך, זה לא בהכרח להמשיך לעשות את מה שהיא רוצה שהוא יפסיק. כתוב אני אמשיך הלאה יכול להיות שהכוונה היא להמשיך לעשות משהו אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>