אודות " המנתח "

שמי נתי מופלג. מוזיקה ישראלית תמיד הייתה קרובה לליבי, וכל המוטיבציות שלי באתר הזה הן לנסות ולתת את תרומתי הצנועה לקידום המוזיקה הישראלית.

לפני מספר שנים נדהמתי לגלות שבניגוד לעיסוק המתמיד בצלילים של השירים, אין בכלל התדיינות סביב המילים. אין כמעט כתבות על טקסטים של שירים, אין אתריי ניתוח, ואפילו בבלוגים קטנים ומקומיים תתקשו למצוא ניתוחים של שירים.

נתי תמונה2 אודות המנתח

זה אני…

חשבתי אז לעצמי, איך זה יתכן? העולם אמנם נהיה מהיר יותר ועייף ממורכבות, אבל לא יתכן שמילים של שירים כבר לא מעניינות אף אחד. כשאני מקשיב לשיר, אני מקשיב גם למילים, ואם יש בשיר משחק מילים מעניין או נקודת מבט חדשה על משהו שכבר חשבתי שאני יודע עליו הכול, אז זה מדהים אותי, זה כיף.
אבל לא יכול להיות שאני היחיד ששבוי כך בעולם של המילים, חייבים להיות עוד אנשים סביבי שמקשיבים למילים של השירים. ואם יש רק מעטים כאלה, אז אני צריך לעשות כל מה שאני יכול בשביל שיהיו יותר.

כתבתי אז מספר כתבות ניתוח, אולם מאוד התלבטתי באיזה מדיום לנסות ולפרסם אותן. האינטרנט נראה היה לי רדוד מדי עבור ניתוח שירים, וגם העיתונים נתפסו בעיניי כמקום לא מתאים עבור ניתוחים שכאלה. בסופו של דבר, כמו כל דבר שההכרעה לגביו נדחית, הם נשכחו במגירה.

לאחר זמן מה, בעקבות שיחה עם חבר על נפלאות האינטרנט, חשבתי לעצמי שאולי בכל זאת זהו המדיום המתאים עבורי: תמיד אפשר לכתוב ולהרהר על טקסטים של שירים, אבל זה לא מספיק. בשביל ניתוח שירים אמיתי צריך לדבר על המילים, צריך להתווכח עליהן, צריך להתדיין, להסכים, להתנגד ולצעוק.

שירים ישראלים זה מקום שבו תפיסות החיים שלנו נפגשות. לעתים הן מתחברות יחד ולעתים הן מתנגשות, אולם אם השיר הוא שיר טוב, אז כל אחד יכול לראות בו משהו אחר ולקחת אתו הלאה מה שהוא בוחר לקחת. כל פרשנות אשר מעוגנת בצורה כזו או אחרת בטקסט היא נכונה והיא רצויה. וכאן אפשר לדבר על זה, כאן אפשר להגיב על ניתוחי שירים ולהתווכח עליהם. בנוסף, אשמח גם מאוד לפרסם ניתוחי שירים שלכם.

אני אולי "המנתח", אבל כל אחד מאיתנו, כשהוא מקשיב לשיר, הוא מנתח אותו במובן כזה או אחר. אין בי שום יומרה לטעון שהניתוחים שלי הם שמסכמים את השירים באופן מוחלט. רחוק מזה, אני רק אומר את דעתי האישית על השיר, ומשתף אתכם ברגשות שכל שיר ושיר מעורר בי.

האתר הזה, מבחינתי, נוצר מאחר והנושא הזה נמצא עמוק בלבי. כואב לי ששירים מקסימים נדחקים הצידה ושירים סתמיים תופסים את מרכז הבמה מאחר ולאף אחד לא אכפת מה עומד מאחוריי המילים שלהם. כואב לי מכך שאנשים כבר לא מקשיבים למילים של השירים.
מילים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, אנחנו יורקים אותם החוצה מתוכינו ומחליפים אותם בינינו בכל שעה ביום. בואו ניתן למילים של השירים את היחס שמגיע להם, נסתכל עליהן , נבחן אותן. הגיע הזמן שהמילים יקבלו את הכבוד הראוי להם.

את הדברים אודותיי אני בוחר לסיים בהתנצלות כלפיי כל אותם יוצרים אשר עליהם אני כותב. חלק מהכתבות מחמיאות ואפילו מחמיאות מאוד, אולם חלקן עלול, ובצדק, לעורר גם כעס כלפיי. חשוב לי להגיד שגם אם אני בוחר להגיד דברים קשים, אני משתדל שלא לעשות זאת בצורה חסרת רסן, ואני מקווה ששום ביקורת כאן לא תילקח באופן אישי. דיון סביב ניתוח המילים של השירים לא יכול רק לחבק וללטף אותם, מאחר ואז הדיון יהיה אנמי ולא מעניין. דעו לכם, ואני אומר את דבריי לכל הכותבים והזמרים עליהם אני כותב, אני מעריץ את היכולת שלכם לשתף את כולנו ברגשות שלכם דרך השירים. לא פשוט לפתוח את הלב לרווחה ולהזמין את כולם להציץ פנימה. אין לי ספק שהרבה יותר קל לבקר שירים מאשר לכתוב אותם.
אני מקווה שתבינו שכל מה שאני כותב, אני כותב רק מתוך אהבה גדולה למוזיקה הישראלית.

כתובת למשלוח ניתוחי שירים : natimuflag@gmail.com

20 תגובות על אודות " המנתח "

 1. מאת ירדנה לאור‏:

  אהבתי מאוד את הניתוחים
  באם יש דפוס לניתוח או תרצה להציג אותם באתר – נוצאה לאור דיגיטלית, אנא תור קשר

  יישר כוח

  ירדנה

 2. מאת מומו‏:

  עלה והצלח! כל הכבוד על היוזמה!

 3. מאת נתי מופלג‏:

  תודה רבה מומו!

 4. מאת קארין‏:

  הגעתי לאתר במקרה, וממש אהבתי. אהבתי את ההתייחסות והראייה שלך למילים של השירים זה חשף אותי לזווית ראייה אחרת. אני גם נוטה להתמקד במילים של שירים ומחפשת תוכן ומשמעות למילים. בקיצור אחלה רעיון. אהבתי. ואני ממשיכה לקרוא ולחפש שירים. :)

 5. מאת איתי‏:

  כל הכבוד !! ניתוחים יפים מאוד ומושקעים. רואים שיש לך כישרון .
  תמשיך להעלות ולנתח , אני מבטיח לקרוא (:

 6. מאת מדלן‏:

  ברכות על היוזמה,
  כמורה העובדת עם תלמידים בחינוך המיוחד ,
  אני עובדת עם שירים שלא תמיד לקוחים מתוכנית הלימודים, אך,מתחברים אל עולם הילדים.
  האתר חשף בפני צוהר לשירים וניתוחם
  יישר כוח

 7. מאת אילן‏:

  ניתוח יפה ולא פלצני יישר כח

 8. מאת איתן‏:

  שלום נתי, רציתי רק לעודד אותך להמשיך עם ניתוחי השירים.. אני גם תעיתי איך אף אחד לא עושה זאת בצורה מסודרת.. אולי בשביל לא להתקבע על ניתוח אחד ספציפי.. אבל בכל זאת אני מודה לך על האתר.

 9. מאת עדן‏:

  מילים זה הכל הערסיים של היום לא מבינים את זה

 10. מאת ספיר‏:

  היי:-)
  הגעתי לכאן משיטוטים בגוגל, ואני לגמרי שמחה על כך! חלק גדול מהמאמרים שלך כבר במועדפים שלי, ואני נהנית לקרוא כל פעם ולשתף אחרים, אז תודה!

 11. מאת נתי מופלג‏:

  תודה רבה לכולם על המילים החמות :-)

 12. מאת עמירם‏:

  אני ישמח אם תנתח בשבילי את השיר החדש של בועז שרעבי ״אני שמח בך״…מילים יפייפיות ומעניינות…תודה…

 13. מאת ירון‏:

  שנים שאני מחפש אנשים כמוך שיסבירו לעולם קצת מעבר….
  במילה אחת על עבודתך – מדהים.
  אל תפסיק…

 14. מאת צחי‏:

  שלום

  אני מחפש פירוש לשיר "עמוק בטל" של לאה גולדברג
  אשמח לשמוע את דעתך עליו או אם יש לך כבר פירוש באתר

  תודה

 15. מאת רחוול‏:

  היי ממש משמח שיש עוד אנשים שיודעים להעריך שירים איכותים כי הרי בעולם שלנו הכל כל כך פשוט וקל בחיים וכך גם השירים ריקים מתוכן כיף להנות מניתוח שירים איכותיים לשמוע ולהבין את המשמעות תודה לך על כך !

 16. מאת עדי סבג‏:

  היי!
  תודה לך על ההשקעה שאתה מעניק למקום הזה.
  אני משוטטת קבועה.
  לא יודעת אם זה מקומי, אבל אשמח לפרשנותך לשיר מסוים.
  אם זה יעבוד, אתן לך עוד בשפע
  קחי לך זמן-יציאת חירום

 17. מאת כפרי יוסי‏:

  בקר טוב והרבה בריאות.
  5ימים לא היה לי מחשב ואינני יודע האם הגיע אליך אימייל ששלחתי לפני היעדרות המחשב .
  מעריך מאד מאד את עשייתך , נתי .מתמצא ברזי המחשב במעט ואינני יודע האם כאן זה פייסבוק או לא.
  מכיוון ששקוע הנני בעבודה וצלילה גדולה ליצירותיו של מאיר אריאל ובמיוחד חוקר ומחפש תובנות הרי שהגעתי הביתה כרגע. לומד לנגן ולשיר את שיריו .
  מבקש אם יש תובנות ל " נשל הנחש" ולשיר "סינרומן" של מאיר גם אינני יודע בדיוק איך מבטאים
  את המילה סינרומן .אשמח מאד לתשובתך. יום טוב ובריאות. כפרי יוסי

 18. מאת nachum‏:

  היי נתי

  קראתי את הניתוחים של רוב השירים ברוב הקטגוריות, נהנתי מכל פיענוח, אהבתי את הקטגוריות שלכתחילה נורא אמיצות והניתוח נפרש ביד אמן, פשוט תענוג. האמוציונליות שלך נותנת המון טעם לשבח

 19. מאת אורטל‏:

  אשמח לפיענוח השיר תמיד ידעתי , שיר נוגע ומרגש , עם המון קושי .רציתי לדעת על מה הפירוש .

 20. מאת אורטל‏:

  של עמיר בניון , תמיד ידעתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>