יהודית רביץ יושבת לבד על הגג


השיר "שבתות וחגים" הוא אחד השירים היחידים שגם לאחר שאקשיב לו מאה פעמים ברציפות אחוש תמיד את אותה דקירה בלב. אולם, הגדולה של השיר הזה היא לא ברגישותו אלא בדרך שבה הוא מצליח להעביר לנו את בדידותה של הדוברת בשיר באמצעות מעט מאוד מילים.
בקטגוריה " עכשיו לבד " חלק מהשירים מביעים סלידה מהבדידות, וחלק מביעים הנאה מזמן איכות לבד. לדוברת בשיר של יהודית רביץ יש הרבה זמן עם עצמה, אולם היא לא מצליחה למצוא בו שם איכות.
( קישור למאמר הקטגוריה: עכשיו לבד )

שבתות וחגים , יהודית רביץ
מילים: יענקל'ה רוטבליט
לחן: יהודית רביץ

0 יהודית רביץ יושבת לבד על הגג

עכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם
הילדים קופצים עליך, הם הכי יפים בעולם
אתה נמס, פורש ידיים, אתה מאושר ממש
ועוד מעט תקרא סיפור מהספר החדש.

איש משפחה למופת אתה, אבא מושלם
בסוף אתה תמיד חוזר, לא עוזב לעולם
בכל פעם שנוסע, לא שוכח מתנות לכולם
ועכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם.

ואני שותפה סמויה
אני בצל כשעולה האור
אני ילדה עדה אילמת
שנשארת מאחור.

לבד על הגג – שבתות וחגים
לבד על הגג – שבתות וחגים

ותתפלאי לדעת אני מכירה אותך
אני יודעת בדיוק איפה כל דבר מונח
ואולי את כבר יודעת אולי שמעת את שמי
או ישנה לך שם בשקט לא חושדת בקיומי.

אבל אני תמיד אתכם,
רואה אתכם ואיני נראית
כשאתה שם, מה נשאר לך
ממני כעת?

לבד על הגג…

אתה יודע איך הרגשתי
כשראיתי אתכם ברחוב לא מזמן
הייתי בסדר, לא הראיתי שום סימן
אבל בלילה איך בכיתי
איך הרטבתי את הכר
למה אני מתאהבת תמיד במה שאי אפשר.

לבד על הגג…

עכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם.

ניתוח השיר " שבתות וחגים ":

את השיר של יענקל'ה רוטבליט לא אנתח אותו שורה אחר שורה מאחר והסיפור בשיר הוא די ברור.
יחד עם זאת, ישנם בשיר מספר משחקי מילים וביטויים מעניינים שעליהם אני רוצה להתעכב. לשם כך אציג את הבית הראשון של השיר ואתחיל מהשורה הראשונה:
עכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם
כבר בשורה הראשונה מציגה יהודית רביץ קושי. מדוע הבית נמצא שם?
יש כאן כבר איזושהי צביטה בלב, אולם אנחנו עדיין לא ממש יכולים לדעת מי בדיוק אומר את הדברים האלה ולמה. מאחר ואנחנו כבר מכירים את השיר אז הסיפור שלו נראה לנו מאוד ברור, אולם השיר יכול היה גם להיות, למשל, על בחורה שנסעה רחוק ומתגעגעת לאהוב שלה, או על אימא שמתגעגעת לבן שלה מאחר והוא התחתן וכבר לא גר בבית שלה.. (כן, אני יודע, זה קצת מופרך, אבל קצת דמיון אף פעם לא מזיק).
אציג כעת את המשך הבית:
הילדים קופצים עליך, הם הכי יפים בעולם
אתה נמס, פורש ידיים, אתה מאושר ממש
ועוד מעט תקרא סיפור מהספר החדש.

כאן אנו מגלים שלגבר בשיר יש משפחה ושהוא, ככל הנראה, אבא די טוב. השורה הראשונה של השיר (עכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם) עדיין מציקה לנו, אולם אנחנו הולכים ושוקעים בתמונה המשפחתית הנהדרת שמצטיירת בפנינו.

הבית השני בשיר בנוי ממש כמו הבית הראשון, רק בצורה הפוכה. בשלושת השורות הראשונות של הבית הזה אנו מקבלים עוד חיזוקים לכך שהגבר בשיר הוא איש משפחה משכמו ומעלה:
איש משפחה למופת אתה, אבא מושלם
בסוף אתה תמיד חוזר, לא עוזב לעולם
בכל פעם שנוסע, לא שוכח מתנות לכולם

אולם אז שוב שרה יהודית רביץ את השורה אשר התחילה את השיר :
ועכשיו אתה בבית , עכשיו אתה שם
השורה הזו, אשר מופיעה כאן בפעם השנייה, עדיין לא מספרת לנו את הסיפור של השיר , אולם יש לה תפקיד. והתפקיד שלה הוא להזכיר לנו, אם שכחנו בינתיים, שלא הכול מושלם בשיר הזה כמו המשפחה שמתוארת כאן. יש בשיר הזה משהו חורק ובעייתי ואנחנו תכף נגלה מה הוא.

351 יהודית רביץ יושבת לבד על הגג

יהודית רביץ , ענקית.. (קוקו)

לאחר שני הבתים, שרה יהודית רביץ את הפזמון המשני של השיר :
ואני שותפה סמויה
אני בצל כשעולה האור
אני ילדה עדה אילמת
שנשארת מאחור.

קטע מקסים זה כתוב אומנם בצורה מרומזת, אולם כאן מתחיל יענקל'ה רוטבליט לספר לנו את הסיפור של השיר . בשיר ישנה משפחה ומחוץ למשפחה ישנה אישה נוספת אשר מקיימת יחסים עם הגבר. את המשפט " אני בצל כשעולה האור " ניתן לפרש בשתי דרכים:
1.    התוכן של המשפט בפשוטו: הגבר בוגד באשתו עם הדוברת של השיר . לכן המפגשים שלהם מתרחשים רק בלילה וכשעולה האור היא נשארת בצל, במסתור, מאחר ואם ייראו אותה אז הבגידה תתגלה.
2.    הצל שהאישה נשארת בו מתאר את הבדידות שלה. כאשר שוב, רק כשעולה האור (אור היום) היא חשה את הבדידות, מאחר והגבר עוזב אותה וחוזר לאשתו.

ולאחר מכן שרה יהודית רביץ את הפזמון הכול כך פשוט, ועם זאת הכול כך יפה:
לבד על הגג – שבתות וחגים
לבד על הגג – שבתות וחגים

יענקל'ה רוטבליט , בפזמון של השיר , מתאר לנו בדידות מה היא. מה שיפה בתיאור הזה זו העובדה שיש כאן גם תיאור ויזואלי ( לבד על הגג ) וגם תיאור סוציולוגי או תרבותי ( שבתות וחגים ).
המשפט " לבד על הגג " יכול להיתפס גם כמשהו כיפי. אפשר לדמיין, למשל, את הדוברת בשיר משתזפת בגג של ביתה ושותה קוקטיל אגסים משובח. אולם כאשר מחברים את המשפט הזה למושג שמגיע לאחר מכן, " שבתות וחגים ", מתקבלת משמעות אחרת לגמרי.
התרבות הישראלית היא תרבות אשר שמה דגש חזק על חגים ומסורת. לכן המושג " שבתות וחגים " הוא מושג בעל משקל רב. אפשר ואף רצוי להיות לעיתים לבד, אולם אם מישהו נמצא לבד בשבתות ובחגים אז הוא ככל הנראה לא רק לבד אלא גם בודד.

בהמשך רואה הדוברת של השיר את המשפחה של האהוב שלה ברחוב ואז הולכת לבכות בביתה. קטע זה הוא דרמטי ועוצמתי אולם מבחינה מילולית הוא ברור ואינו דורש ניתוח. הדבר היחיד שבכל זאת אגיד הוא ששם מספרת לנו יהודית רביץ את הטרגיות של הבחורה בשיר :
למה אני מתאהבת תמיד במה שאי אפשר

(אז למה באמת את מתאהבת במה שאי אפשר? קישור לכתבה ב ynet)

לסיכום, יענקל'ה רוטבליט , בעזרת הביטוי הפשוט והיפה " לבד על הגג – שבתות וחגים " מסביר לנו כיצד נראית בדידות. יהודית רביץ , בעזרת הקול המרגש והלחן העדין, עוזרת לנו להרגיש אותה.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה עכשיו לבד,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

3 תגובות על יהודית רביץ יושבת לבד על הגג

 1. מאת היילי‏:

  יחד עם "מדרגות הרבנות" של "הכל עובר חביבי", שמשמיע לנו את הקול של המאהבת השולטת והבטוחה בעצמה – כאן יש לנו גם שיר שמשמיע קולות שאנחנו לא רגילים לשמוע, מביא לנו את דבריה של הפילגש – אבל בניגוד ל-"מדרגות הרבנות", כאן המאהבת נאלצת להתאים את עצמה לדרישותיו של האהוב שלה. הוא ממשיך לקיים חיים כפולים ולנהל עם אישה אחרת חיי משפחה, לחגוג איתה חגים ולהעניק לה את האור והחום שהמאהבת כל כך משתוקקת לקבל ממנו.
  זהו שיר על חוסר צדק, ועל בדידות כמו שאמרת.
  זה שיר שמראה לנו את האנושיות של בגידה. תמיד אנחנו שונאים את המאהבת וקוראים לה "מפרקת משפחות". בשיר הזה, אנחנו רואים את הכאב של הצד השני. אנחנו מגלים אמפתיה לצד השני.
  שיר בהחלט מהפכני ומרגש.

 2. מאת נתי מופלג‏:

  תודה היילי, אהבתי מאוד את התגובה שלך במיוחד כי מתאים לי מאוד להגיד אותה (והפעם באמת לא שמתי לב לכך). אני מאוד אוהב שירים שמייצרים הזדהות עם האחר, השונה או כמו במקרה הזה – זה שנתפס כמוקצה בגלל שהוא "מפרק המשפחות".
  באופן דומה, (אך לא באותה סקלה) אביתר בנאי גורם לנו להזדהות עם רוצח ואנס בשיר אקדח, שגם אותו ניתחתי כאן.

 3. מאת אניטה‏:

  אני תמיד חשבתי שהיא מדברת בשם אשתו הראשונה שנפטרה והוא בנה לו משפחה חדשה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>