להקת גן חיות מורידה ירח כחול ונופלת לתוך קלישאה


ישנם שיריי אהבה רבים, אשר בהם הזמר מצהיר שיעשה הכול למען אהובתו. ייסע עבורה לכוכבים, יוריד לה ירח מהשמיים, ילך בשבילה עד קצה העולם ועוד ועוד..
שירים אלה יכולים להיות אמנם מאוד מרגשים, אבל מבחינה טקסטואלית הם, איך נאמר, דיי בנאליים בעיניי. אבל אם לרגע אתם חושבים, שאוטוטו יוצא לו החוצה השד העדתי מהארון אז תחזיקו חזק, תיקחו אויר ותירגעו. זה לא הולך לקרות.
נכון, ישנם הרבה שירים ים תיכוניים אשר חוטאים לכך אבל ישנם גם לא מעט שירים ברוק הישראלי אשר נופלים לבנאליות של הצהרות האהבה הגרנדיוזיות וחסרות הבסיס.
השיר " ירח כחול " של להקת גן חיות הוא לצערי אחד מהם.

ירח כחול , גן חיות
מילים: שרון מולדבי ושחר בן ברק
לחן: שרון מולדבי ושחר בן ברק

0 להקת גן חיות מורידה ירח כחול ונופלת לתוך קלישאה

החזיקי אותי , לפני שאפול
אני גבר אחד, בעולם הגדול
לומד כל יום משגיאות , איך לחיות
איך לחיות

החזיקי אותי , שלא אשבר
כל הזמן מסתובב, הולך וחוזר
לומד כל יום משגיאות , איך לחיות
איך לחיות

כן אלך, בשבילך
עד קצה העולם , יבשה וגם ים
ואקטוף בשבילנו
ירח כחול , שיאיר על הכול
וישמור על כל האנשים
החזקים החלשים, שבינינו
שבין שנינו

החזיקי אותי , קרוב אל הלב
שלא ניפרד, שלא אתאכזב
לומד אהבה משגיאות , תני לי עוד
תני לי עוד

כן אלך, בשבילך
עד קצה העולם , יבשה וגם ים…

ניתוח השיר :

אולימפיאדת האוהב המיוסר חוצה את הגבולות העדתיים ומגיע גם למעוז האשכנזי של להקת גן חיות עם השיר "ירח כחול". למי שעדיין לא הבין, זוהי אולימפיאדה שבה מצהיר האוהב כמה רחוק יילך וכמה גבוה יילך עבור אהובתו.

אחזור כעת אל ניתוח השיר של להקת גן חיות . את השיר אני מחלק לשני מחוזות משמעות . כשאני אומר מחוז משמעות אני מתכוון לאיזושהי משמעות גדולה אשר מאגדת תחתה חלק נכבד בטקסט.
בשיר " ירח כחול ", של להקת גן חיות , הבתים מייצרים משמעות אחת והפזמון משמעות שונה.

אגש כעת אל הבית הראשון:
החזיקי אותי , לפני שאפול
אני גבר אחד, בעולם הגדול
לומד כל יום משגיאות , איך לחיות
איך לחיות
שרון מולדבי שר בית מקסים אשר בו הוא נשען על אהובתו ומבקש ממנה שתחזיק אותו בכדיי שלא ייפול. בנוסף, הוא מתאר את עצמו כמי שטועה כל הזמן אולם מנסה ללמוד משגיאות איך לחיות נכון.
הבית השני:
החזיקי אותי , שלא אשבר
כל הזמן מסתובב, הולך וחוזר
לומד כל יום משגיאות , איך לחיות
איך לחיות

גם בבית הזה בשיר של להקת " גן חיות " המסר הוא בעל משמעות דומה למשמעות של הבית הראשון. הגבר מתאר את עצמו כאחד שהולך לאיבוד סביב עצמו ומבקש מאהובתו שתחזיק אותו.

אולם אז מגיע החלק הראשון של הפזמון, אשר מייצר משמעות שונה לחלוטין:
כן אלך, בשבילך
עד קצה העולם , יבשה וגם ים
ואקטוף בשבילנו
ירח כחול , שיאיר על הכול
הבתים הראשונים בשיר " ירח כחול " של להקת גן חיות הם טובים ובעליי משמעות . לכן רוצה המאזין להאמין שגם הפזמון ישמור על אותה רמה אולם מתבדה. בניגוד לבתים אשר מספרים על הגבר אשר נשען על אהובתו, בפזמון מצהיר שרון מולדאבי שיעשה הכול למענה ונופל כמובן, איך לא, אל הקלישאתי והבנאלי. זהו מחוז משמעות שונה לחלוטין על גבר אשר, בשביל להוכיח כמה גדולה היא אהבתו, אומר לאישה שאתו שילך בשבילה עד קצה העולם ויקטוף בשבילה ירח כחול שיאיר על הכול.
ממש נפלא..

לאחר מכן מגיע החלק השני בפזמון:
וישמור על כל האנשים
החזקים החלשים, שבינינו
שבין שנינו
לחלק הזה יש משמעות שונה במעט, אולם, לפי דעתי רק מחזקת את הגיחוך בפזמון של השיר . הגיבור, אשר נשען על אהובתו כנגד תלאות העולם, מחליט לצאת למסע מופלא בעקבות ירח כחול. מסע אשר בו לא רק שהוא יוכיח לאהובתו כמה הוא אוהב אתה, אלא גם יאיר את כל העולם.

שלא תבינו אותי לא נכון, אני מאוד אוהב את הכתיבה של שרון מולדבי ואת להקת גן חיות . אני חושב שאחד השירים היפים ביותר שנוצרו כאן הוא השיר " נעמי " של שרון מולדבי . גם השיר " ירח כחול " עם כל הקלישאתיות של הפזמון מציג בתים יפים מאוד (לא הצגתי את הבית השלישי, מאחר והוא דומה באופיו לשני האחרים). אבל עם זאת, פזמון על בחור אשר הולך עבור אהובתו עד קצה העולם ובאותה הזדמנות מצליח גם להציל את כל האנשים זה קצת מגוחך.

לפני סיכום, גם לרוק הישראלי וגם למוזיקה הים תיכונית יש שתי מחלות קשות.
המוזיקה הים תיכונית חולה ביתר רומנטיות מגוכחת כפי היא מתבטאת האולימפיאדת האוהב המיוסר. הרוק הישראלי חולה ביתר פלספנות ומעברים שחצניים מהפרטי אל הכללי (שיר אשר מדבר על תחושות של הדובר ואז עולה שלה למעלה ומתיימר מתוך התחושות של הדובר ללמד אותנו דברים על כלל האנשים) לדוגמא: "אני אפס" של בן ארצי, אשר בו שר בן ארצי, לאחר שהוא מסביר מדוע הוא אפס- "כל אחד הוא קצת אפס וכל אחד זקוק לאהבה".

להקת גן חיות, לצערי, חולה בשתי המחלות האלו.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה עד קצה העולם,‏ עם התגים , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

3 תגובות על להקת גן חיות מורידה ירח כחול ונופלת לתוך קלישאה

 1. מאת גולו גולו‏:

  אנחנו תמיד חושבים שרק בשירים מזרחיים יש את כל הקלישאות הדביליות האלה של ללכת עד סוף העולם. אתה צודק לגמרי שזה לא רק שם.

 2. מאת נעמה‏:

  רצחת את השיר, אלוהים…
  השיר הוא לא שיר על "אהבה גדולה", זהו שיר על אהבה קטנה מאוד, על שני אנשים שהם היחידים כרגע בעולם, והגבר נסמך על אהובותו וזקוק לה… אבל זאת לא הזדקקות מהסוג החד צדדי. הוא גם מביא משהו לקשר הזה, כלומר זהו קשר בריא והדדי. הוא כל הזמן לומד ממנה, נשען, עליה, משתפר בזכותה… ומה הוא נותן בחזרה?
  (מתוך הפזמון)
  ירח כחול , שיאיר על הכול
  וישמור על כל האנשים
  החזקים החלשים, שבינינו
  שבין שנינו
  (סוף ציטוט)

  הירח הזה הולך לשמור על שניהם. הוא לא מתנה לאישה- הוא מתנה לקשר שלהם. הרי "האנשים החלשים שבינינו" זה הגבר עצמו.

  ולא ברור לי איזה מין "מנתח" אתה אם לא נתת אפילו מילה אחת על העובדה שהירח הוא כחול… איזה רפרנסים לירח כחול אתה מכיר? מה המשמעות של הצבע? עם אילו טקסטים מכוננים אחרים השיר מתכתב?
  לא ניתחת ולא נעליים, פשוט כתבת את דעתך על השיר.

 3. מאת ליז‏:

  בולשיט, תסלח לי.
  כל היופי פה הוא בהיפוך המשמעות שמגיע עם המילים
  "וישמור על כל האנשים
  החזקים החלשים, שבינינו
  שבין שנינו"
  החלק הראשון של פזמון מטעה בצורה מכוונת. בהתחלה אתה חושב שהוא חזק, וכן, כל הקלישאות שאמרת, אבל אז מגיע החלק השני והופך את זה על פניו – הוא לא חזק, ההפך, הוא רואה את עצמו כחלש בקשר הזה.
  אחד השירים היפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>