בקטגוריה " נשים עם כבוד " שמים את הנשים במרכז


בקטגוריה " נשים עם כבוד " עושים כבוד לפרויקט הפמיניסטי  לפני שאציג את הקטגוריה, תנו לי להציג את הבעיה העיקרית, לדעתי, איתו נאלץ המאבק למען מעמד האישה להתמודד.

המאבק למען מעמד האישה מנסה כבר שנים לחדור ללב ליבה של התודעה הציבורית ולשנות אותה, אולם לא כל כך מצליח. המכשול העיקרי העומד כיום כנגד כל זרם פמיניסטי כזה או אחר הוא לא התפיסה הגברית כי אם התפיסה הנשית. האישה עצמה תופסת את העולם דרך נקודת מבט גברית  פטריארכלית ולכן האישה עצמה, היא בעצם שוביניסטית.

נכון נשים , קראתן נכון. לא רק שאתן יכולות להיות שוביניסטיות, אלא שזו, לדעתי, עיקר הבעיה היום של המאבק למען מעמד האישה: איך לגרום לנשים להבין שהתודעה שלהן היא בעצם שוביניסטית?
אז לא להיבהל נשים, אף אחד לא שולט בתודעה שלכן כמו בובה על חוט, הכול בידיים שלכן.
אבל אם אתן רוצות שוויון זכויות, אתן צריכות קודם כל לבדוק איפה בדיוק אתן טועות באופן שבו אתן תופסות את העולם.

בקטגוריה " נשים עם כבוד " אני מנסה לתת את מעט הכוח שיש לי לטובת המאבק למען מעמד האישה. אחד הכישלונות הגדולים של הפרויקט הפמיניסטי הוא דווקא באומנות, או אם אהיה קצת הרבה יותר ספציפי, בשירים הישראלים . במקום להיות חלוציי דרך של התודעה האנושית ולשרוף חזיות בכיכר ולצעוק "תנו כבוד וכוח לנשים!" מעדיפים הכותבים הישראלים שלא לסכן את המעמד שלהם בשביל כתיבת שירים חתרניים.

חשוב לי להדגיש שאני לא מבקר אף אחד מהיוצרים, אלא מתכוון להצביע כאן על תופעה. מאחר ורוב הגברים והנשים הם בעצם שוביניסטים, אז מן הסתם גם מרבית היוצרים הישראלים חוטאים בשוביניזם. המאבק שלי למען מעמד האישה הוא לא לתפוס כמה שעירים לעזאזל ולהעלות אותם על המוקד בכיכר, אלא להציג שירים אשר מעבירים את המסר בצורה הטובה היותר. במקום לשרוף שירים על המוקד בכיכר, בואו נשרוף חזיות!

בסופו של דבר, בקטגוריה זו אני מנסה להראות לכם מדוע כולנו בעצם שוביניסטים. לשם ההדגמה נפגוש כאן שירים שאני נותן להם פרשנות שוביניסטית כמו: " אם תלך " של עידן רייכל והשיר " ריקוד רומנטי " של ישי לוי .

שירים נוספים בקטגוריה "נשים עם כבוד" יהיו שירים של נשים אשר שמות את המאבק למען מעמד האישה על נס דגלן. הן יכולות לעשות זאת על ידי האדרת הכוח הנשי כפי שזה קורה בשיר " קרב אגרוף " של אפרת גוש או השיר " היא תיקח אותך " של דפנה ארמוני . או על ידי שירים שמבטאים את החולשה של האישה אל מול הגבר כמו בשיר " אני רואה לך בעיניים " של אתי אנקרי .

ניתוח נוסף אשר אני רוצה להפנות אליו את תשומת הלב הוא הניתוח שלי לשיר " הנני כאן " של יהורם גאון . שיר זה נמצא אומנם בקטגוריה " אני ורק אני ", אולם הוא יכול היה בקלות להיות גם חלק מהקטגוריה " נשים עם כבוד ".

לסיכום, באתר הזה אני משתדל לעשות כבוד למילים של השירים ישראלים. בקטגוריה הזו אני לוקח את הכבוד מהמילים ונותן אותו לנשים. תעשו לנשים כבוד!

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה נשים עם כבוד,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>