ליהנות ממלנכוליה מתוקה זה מזוכיזם?


בקטגוריה זו אנסה לבחון מה יש לשירים הישראלים להגיד על " מלנכוליה מתוקה ". אולם לפני שאציג את השירים, אנסה להסביר למה אני מתכוון כשאני אומר " מלנכוליה מתוקה ".
המילה מלנכוליה , בניגוד למילים כמו דיכאון או עצבות , מכילה בתוכה גם נועם מסוים, איזושהי הנאה או תחושה של תחכום. גם מחיטוט פשוט בויקיפדיה מתגלה הדואליות הזו. אמנם ההתייחסות שם אל המושג " מלנכוליה " היא גם כאל מחלת נפש ומרה שחורה, אולם מופיעה שם גם הערה אשר טוענת שבתקופת הרנסנס אנשים פברקו לעצמם מחלות נפש שכאלו כדיי להיחשב כמתוחכמים ובעליי חיים עמוקים.
(קישור לערך " מלנכוליה " בויקיפדיה)

כילדים, אנו לומדים להבדיל בין עצב ושמחה ממש כפי שמלמדים אותנו להבדיל בין שחור ולבן או בין גדול וקטן. אולם עם הזמן אנו לומדים שלפעמים התחושות של העצב ושל השמחה יכולות להתערבב ביניהן: למשל, בפרידה מחבר אשר נוסע בחופש הגדול עם הוריו לטיול בחו"ל. אנו עצובים מכך שלא נוכל לבלות אתו את הקיץ אולם שמחים בשבילו מכך שהוא הולך לעשות "חיים משוגעים" (אולי אנחנו גם מקנאים בו קצת, אולם הקנאה היא כבר עבור קטגוריה אחרת).
אם תשאלו אותי, השילוב הזה של עצבות ושמחה הוא הבסיס לתחושה המעט מורכבת יותר של עצבות מתוקה שאנו לומדים להכיר בגיל מאוחר יותר. עצבות מתוקה זו היא בעצם מלנכוליה .

על פניו נראה היה שמספיק לקרוא לקטגוריה זו רק " מלנכוליה " מאחר  ובכל מלנכוליה מסתתרת גם איזושהי מתיקות או הנאה. אולם לי היה חשוב להדגיש שבקטגוריה זו אני אשתדל להציג את הצד הבהיר של הירח המלנכולי, כלומר: את ההנאה שבאותה תחושת עצבות מתקתקה.

בקטגוריה זו אציג שתי קבוצות שירים עיקריות:
הקבוצה הראשונה כוללת שירים אשר מציגים כיצד, במעבר שבין ילדות לבגרות, מתפתחת בנו אותה יכולת להרגיש מלנכוליה מתוקה .
כאן תוכלו לפגוש את השירים : בואי גלי אשר נכתב על ידי אהוד מנור . שש עשרה מלאו לנער , אשר נכתב על ידי עלי מוהר .
הקבוצה השנייה כוללת שירים של זמרים אשר מציגים, כל אחד בדרכו,  את אותה מתיקות אשר מסתתרת בתוך רגש המלנכוליה .
כאן תוכלו לפגוש את השירים : מלנכוליה אהובתי , של חמי רודנר . מלנכולי , של אהוד בנאי . שברי את הטלויזיה , של להקת החברים של נטאשה .
כמו כן, יהיו שירים נוספים אשר הנושא " מלנכוליה "כל כך טבוע בהם, כך שאפילו אם אינם מציגים גם את המתיקות שלה, אינני יכול שלא לצרף אותם לקטגוריה זו:
כאן תוכלו לפגוש את השיר : מלנכולי על הגג , של להקת החברים של נטאשה . אני מניח שבהמשך אחשוב גם על שירים נוספים, שכן הזמרים הישראלים מאוד אוהבים את רגש המלנכוליה.
(זו אגב אחת הביקורות שלי כנגד המוזיקה הישראלית – לעיתים היא מנסה להיות מתוחכמת יתר על המידה, ותחכום זה משלב בתוכו, בדרך כלל, גם מלנכוליה כזו או אחרת).

לפני שאתם נכנסים לתוך עובי הקורה של הקטגוריה הזו, תפשטו את החולצות שלכם ותחשפו את הפצעים שיש לכם בלב. כאן, בקטגוריה " עצבות מתוקה " , אנחנו נגרד מעט את הגלדים של כל פצעיי העבר שלנו, ונהנה מהכאב הקל שייגרם לנו מכך.
ואל תפחדו, זה שאנו נהנים להכאיב מעט לעצמנו, לא הופך אותנו למזוכיסטים. אנחנו פשוט יודעים להעריך עצבות מתוקה ומתגעגעים לקצת מלנכוליה מענגת.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה מלנכוליה מתוקה,‏ עם התגים .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>