מילים הן חזקות, אך מהו כוחה של שתיקה ?


מילים מבטאות הכול. הן יכולות להיות כואבות, כועסות, אוהבות, משתוקקות או בוגדניות. אולם זהו טבען של מילים בכל השירים ובכל הקטגוריות. לכן, מה בעצם מפריד את הקטגוריה " כוחה של מילה " מכל שאר הקטגוריות?

באתר זה אני מתעסק אמנם במילים של השירים, אולם בקטגוריה זו , " כוחה של מילה ", אני בוחר לבדוק כיצד הכותבים עצמם מתייחסים אל המילים. מהי המשמעות של מילה וכן גם מהי המשמעות של שתיקה עבורם.

פתגמים רבים נכתבו על היכולת של מילים לעשות טוב. למשל: "תחסוך מילים משונא אבל אל תחסוך מילים מאוהב". או "מילה טובה שווה זהב".
ובאמת, בגלל שבקטגוריה זו אדבר בעיקר על מערכות יחסים, תוכלו למצוא כאן שירים אשר בהם מחפש הדובר מילה נכונה שתביא את האהבה.
ליאור נרקיס , למשל, בשיר " מילים לאהבה " מנסה למצוא את המילים הנכונות שיגרמו לבחורה להתאהב בו.

פתגמים רבים נכתבו גם על ההפכפכות של מילה ועל חוסר הכוונה שעומד לעיתים מאחוריי מילים שנאמרות. למשל: "אחד בפה ואחד בלב".
ובהקשר לכך תוכלו למצוא כאן את השיר " מילים יפות " של דני סנדרסון, אשר בו נאמרות הרבה מילים של חיזור ואהבה, אך מילים אלה הן " חסרות כיסוי ".

פתגמים נוספים שנכתבו הם על כוחה העצום של מילה . למשל: "החיים והמוות ביד הלשון, ביד העט, ביד העיפרון או ביד המקלדת". וכן גם, "מילים פוצעות מחרב".
ובאמת, בקטגוריה זו אציג שירים אשר מראים לנו כמה כוח יכולות להכיל בתוכן מילים :
עבור עידן רייכל , בשיר " מילים יפות מאלו " למילים יש משמעות, ואי אפשר להגיד אותן אם אין כוונה מאחוריהן.
עבור איה כורם , לעומתו, בשיר " מילים ", המילים אמנם נכתבות מתוך כוונה אמיתית, אולם הזמן שעובר משנה לחלוטין את הכוונה שעומדת מאחוריהן.

בקטגוריה " כוחה של מילה " אני מדבר אמנם על הכוח העצום שיש למילים, אולם גם לכוח העצום שיש לחוסר של מילים , כוחה של שתיקה .
וכמובן.. גם לזכותה של השתיקה נכתבו הרבה פתגמים . למשל: " מילים שוות כסף אך שתיקה שווה זהב ", וכן גם " סייג לחוכמה שתיקה " .
אולם, בניגוד לשאר הדוגמאות בהן יש פתגמים אשר מבטאים את הרעיון של השירים, כאן המצב הוא הפוך. על פי פתגמים אלה שתיקה שווה זהב, אולם בשירים שבקטגוריה זו שתיקה שווה כאב ועלבון.
בשיר " בלי לומר מילה " של שלום חנוך , עוזב הדובר בשיר את הבית מבלי לומר שום מילה לאהובתו .
אמנם שתיקה זו אינה שווה זהב אלא מספר פרוטות שחוקות, אבל גם לכך יש בטח הרבה פתגמים . לא הצלחתי למצוא אף אחד, אז חיברתי משהו שמאוד הגיוני שמישהו כבר כתב אותו: "לעיתים, מילה שנאמרת כואבת פחות ממילה שלא".

לאחר שהחכמנו מדבריי חכמינו זיכרונם לברכה, כדאי לכם להיכנס לכתבות שבתוך הקטגוריה " כוחה של מילה ". תמצאו כאן מילים יפות ומרגשות, אך בעיקר מילים אשר הימצאותן או חסרונן פוצע ומכאיב.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כוחה של מילה,‏ עם התגים , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>