רן דנקר הוא אש שחוזרת אלייך


בקטגוריה " אני ורק אני " שמים את עצמם הזמרים במרכז ורואים הכול רק מתוך עצמם. מסיבה זו, גם כשהם מצהירים על אהבה ואף הערצה אל האישה (למשל: אייל גולן בשיר " זה אני " ויהורם גאון בשיר " הנני כאן ") הם עושים זאת קודם כל מתוך אהבה והערצה לעצמם.
(קישור למאמר קטגוריה " אני ורק אני ")
בניגוד אליהם, כאשר רן דנקר ועילי בוטנר מצהירים " אני אש אני רוח ", הם משתמשים אולי במילים גרנדיוזיות ביותר בשביל לתאר את עצמם, אולם עושים זאת אך ורק מתוך כמיהה אל האישה שלהן.

אני אש , רן דנקר עילי בוטנר
מילים ולחן: עילי בוטנר

0 רן דנקר הוא אש שחוזרת אלייך

אני אש , אני רוח
לא מוכר , לא ידוע
אני שביל שעובר
וחוזר אלייך
אני גל , אני קצף
ודמעה שיורדת
על פני הסתכלי
התקרבי אלי

והנה אני כבר ישן לבד
ורוקם לעצמי חלומות
הנה אני יודע שאת
את לא יכולה להיות

אני בא , את הולכת
אני מת , את נושמת בלעדיי
וחיי הם ריקים
ואת גורמת לי להיות
כמו הילד בקיבוץ
איך אהבתי אז לרוץ אלייך
התקרבי אלי

והנה אני …

ניתוח השיר :

בהקדמה של הכתבה הצגתי אמנם גם את יהורם גאון וגם את אייל גולן , אולם למעשה, השיר של " אני אש " מזכיר בעיקר את השיר " הנני כאן " של יהורם גאון .
בשני השירים ישנו אלמנט של חזרה אל האהובה, ובשניהם ישנה התייחסות גם אל הדרך אליה.
בשיר " הנני כאן " של יהורם גאון :
אני הולך אלייך כל ימיי
אני הולך אלייך מסונוור
האבנים פוצעות את כפותיי
אבל אני איני מרגיש דבר

יהורם גאון הולך אל אהובתו כל ימיו, והדרך פוצעת אותו אך הוא לא מרגיש דבר מרוב אהבה אליה.
גם השורות: אני חוזר מארץ לא זרועה ו- אני האיש אשר תמיד חוזר , מחזקות את הנקודה הזו. בנוסף, הן אומרות לנו גם שהדובר בשיר של יהורם גאון כל הזמן חוזר אל אהובתו.
באותו אופן, גם בשיר של רן דנקר ושל עילי בוטנר ישנו שביל או דרך שמובילים אל האהובה:
אני אש , אני רוח
לא מוכר , לא ידוע
אני שביל שעובר
וחוזר אלייך

אולם בניגוד ליהורם גאון אשר הולך על השביל ונפצע ממנו, רן דנקר הוא השביל בעצמו.

עד כאן נדמה, שאם כבר ישנו שיר רווי באהבה עצמית מבן שני השירים הללו, הרי שזה השיר שכתב עילי בוטנר עבור רן דנקר . " אני אש , אני מים " הם מכריזים, והדבר עלול להיתפס כשחצנות. לעומתם יהורם גאון באמת מבטל את עצמו אל מול האישה שלו.
אולם, בהמשך השיר " הנני כאן " אנו מגלים שאהבתו של יהורם גאון נתונה קודם כל לעצמו, ואילו דווקא בשיר " אני אש " נאמן הדובר אך ורק לאהובה שלו.
קישור לניתוח השיר " הנני כאן " של יהורם גאון .

" אני אש , אני רוח , אני גל , אני קצף ", שר רן דנקר יחד עם עילי בוטנר , "אולם מעל הכול", הם מוסיפים " אני שביל שהולך וחוזר אלייך ". כלומר, " לא משנה מה אני " אומר רן דנקר , "אני יכול להיות הכול, אבל ההכול הזה הוא רק בשבילך, אני שביל שחוזר תמיד אלייך".

המסר הזה מתחזק גם בבית השני של השיר :
אני בא , את הולכת
אני מת , את נושמת בלעדיי

אם קודם לכן הצהיר רן דנקר שהוא הכול בשביל האישה שלו , הרי שכאן הוא בעצם מוסיף ואומר שהוא כלום בלעדיה. היא יכולה לחיות ולנשום בלעדיו, אבל הוא מת בלעדיה.

אנחנו מנסים להבין מה הקשר שבין הדובר בשיר לבין האהובה אבל קצת מתבלבלים. לא ברור האם השיר הוא על אהבת ילדות, אהבה נכזבת, אהבה שנגמרה, או על פנטזיה של אהבה .

את הפרשנות ל" אהבת ילדות " מספק לנו רן דנקר בסוף הבית השני של השיר :
ואת גורמת לי להיות
כמו הילד בקיבוץ
איך אהבתי אז לרוץ אלייך

הילד בקיבוץ לפי דעתי, הוא בעצם הדובר בשיר כשהיה ילד והוא אהב לרוץ אל הבחורה. לכן הוא גם שביל שהולך וחוזר אליה ( מתוך הבית הראשון של השיר ), מאחר ומאז הילדות הוא עדיין אוהב אותה.

26637680 רן דנקר הוא אש שחוזרת אלייך

רן דנקר ועילי בוטנר . זיווג מנצח (בוצ'צ'ו)

את הפרשנות ל" אהבה נכזבת " מספק לנו בעצם כל השיר . מאחר ולא משנה מה הקשר בין הדובר לבין האישה בשיר , הרי שברור שהאהבה שלהם לא מתממשת.

את הפרשנות ל" אהבה שנגמרה ", מספק רן דנקר בתחילת הפזמון:
והנה אני כבר ישן לבד
ורוקם לעצמי חלומות

אם הוא כבר ישן לבד, אז אנו מבינים שפעם הוא לא ישן לבד, כלומר, פעם הם היו ביחד ועכשיו הם לא. ניתן לטעון שאולי הוא כבר ישן לבד מאחר והוא ילד קיבוץ ולכן ישן פעם בחדר ילדים, אולם זוהי פרשנות מעט קיצונית.

את הפרשנות ל " פנטזיה של אהבה " מספק רן דנקר בהמשך הפזמון:
הנה אני יודע שאת
את לא יכולה להיות

את לא יכולה להיות , שר רן דנקר ומרמז לו שאולי החלומות שהוא רוקם לעצמו הם על בחורה דמיונית שהיא כל כך מושלמת עד שלא ייתכן שהיא קיימת.
אולם יתכן גם שהכוונה במשפט " את לא יכולה להיות " היא להגיד: "את לא יכולה להיות שלי".

פרשנות זו מסכמת את השיר . לא משנה מה מהות הקשר שבין הדובר בשיר לבין האישה בשיר , הרי שדבר אחד בטוח. האישה יכולה להיות עבורו הכול , אבל רק לא שלו או איתו.
עילי בוטנר כתב והלחין שיר פשוט אבל מקסים. " אני אש , אני מים " היא לא שורה שבעזרתה מתכוון הדובר בשיר להאדיר ולהלל את עצמו, אלא דווקא לבטל את עצמו אל מול האישה שהוא אוהב.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אני ורק אני,‏ עם התגים , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

4 תגובות על רן דנקר הוא אש שחוזרת אלייך

 1. מאת עדן‏:

  טעות גדולה בידך! קראתי ראיון עם עילי בוטנר והניתוח האמתי של הישר הוא כך- מדובר על עילי שגדל בקיבוץ, ואמא שלו היתה אמא שלא תפקדה כאמא.. הוא היה נהנה לרוץ אליה בסוף של כל יום, אך היא לא היתה מתייחסת. לא באמת היה איכפת לה ממנו כבן "אני מת, את נושמת בלעדי". בפזמון מגיע עילי למסקנה- שאמא שלו פשוט בן אדם שלא באמת יכול לתפקד כאמא. הוא מבין שיש לה בעיות מסויומות, ושזו לא באמת אשמתה, ולכן אומר לה בגאווה- תראי, כבר גדלתי וצמחתי בלעדייך, ואת יכולה להיות גאה בי, וכן, עכשיו אני מבין ש"את לא יכולה להיות.." שהיא לא יכולה באמת לתפקד כאמא שהיה רוצה

 2. מאת נתי מופלג‏:

  אני שמח שניתוח שירים גורם לך להזדעק כך, כן יירבו כמוך!
  ועכשיו אגש לעניין. אני מאמין למה שכתבת ולכן כנראה שזו האמת שעומדת מאחורי השיר, אולם האמת היא לא הדבר שמנסים להגיע אליה בניתוח שיר, אלא למה שניתן להבין מהשיר – גם ביחס לאמת וגם ביחס לאופן שבו כל אחד יכול לרוצה לתפוס את השיר. אני מרגיש קצת כמו תוכי אבל אני רוצה להפנות גם אותך למאמר מעניין בשם "מות מחבר" של רולאן בארת. במאמר זה טוען בארת שכבר אין משמעות ל "למה התכוון המשורר" אלא למה שאנחנו מבינים מכך. אינני רוצה לבטל את עילי בוטנר, אולם פרשנותו לשיר היא בסך הכול עוד פרשנות. כנראה אחת החשובות, (כי בכל זאת הוא כתב את השיר) אבל העיסוק בשיר לא אמור להיות ב" למה התכוון עילי בוטנר" אלא ב" מה כל אחד מבין מהשיר". במובן הזה מות המחבר מוביל להולדת הקורא. ואם הפרשנות שהקורא נותן כוללת בתוכה את רוב הפרטים של השיר וללא סתירות חריפות, אז היא טובה ולגיטימית.

 3. מאת הדר‏:

  נתי יקר! שוב, קראתי מלאת עיניים חשוב חשתי, כי אתה מאוד קרו, אך על יד..
  לטעמי: אין כאן ביטול עצמי לא כאן ולא שם!! לתחושתי למכירה את עילי, סיפור חייו ואת הכתבות..
  אנסה ברשותך להאיר שוב מנקודת ליבי:

  המשפט: "ואת גורמת לי לרוץ כמו הילד בקיבוץ", את אהובה משלימות נפש שבורה שלי, גורמת לי להיות כל כך צעיר, בריא ורענן, תמים וחצוי אבל ילד, כמו בילדותי בקיבוץ. מצאתי בך אהבה מושלמת, את פותרת את החלומות, ו" מה שנפער נסגר" (כתב לאשת אהבתו), ובכך מתמצת את תחושותיו, כי היא סוגרת לו את המכילים הפתוחים והחסכים שסוחב בנפשו. שהיא גם אם, אשה, רעיה, חברה, ילדה וכו'..

 4. מאת רחוול‏:

  אין זה משנה כל זה ניתן לפרשנות אחרת לשיר אין פרשנות אחת אלה כמה כל אחד רואה זאת מזווית שונה ויכול להזדהות עם השיר מנקודת מבטו
  יש אחד שיתחבר לכך והשני לאחרת שיר הוא דבר מורכב שאין לו פרשנות חד משמעית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>