בקטגוריה " אני ואני " האגו של הזמרים הוא שמדבר


בקטגוריה " אני ואני ", עומדת למבחן תפיסת האני של הזמרים השונים.
תפיסת האני , מבלי להיכנס לפילוסופיות מיותרות, היא האופן שבו כל אחד מאיתנו תופס את עצמו. המושג " אני ואני ", בהקשר הזה, יכול לכלול תחתיו הרבה מאוד דברים. אולם אני מתכוון, בקטגוריה זו, לדבר רק על האופן שבו אגו ואהבה עצמית צפים ועולים כלפיי מעלה מתוך השירים .

בדרך כלל, כאשר מדברים על תפיסת אגו ועל אהבה עצמית , אף כותב לא יכתוב שיש לו טונה של אהבה עצמית ושהוא מובל על ידי האגו שלו. הדברים הללו פשוט יצוצו בין שורות השיר, כאשר השיר עצמו מנסה להעביר לנו מסר אחר לגמרי.

גם בקטגוריה " אני ואני " מופיע "האוהב המיוסר" אשר עומד במרכז הבמה של הקטגוריה "עד קצה העולם". אולם אם באולימפיאדת האוהב המיוסר נשאלה השאלה כמה רחוק ילך האוהב עבור אהובתו, הרי שכאן השאלה היא אחרת לגמרי. כאן השאלה שנשאלת היא: האם הזמרים והכותבים, אשר שיריהם מציגים ייסורי אהבה קשים מנשוא, מודעים לכך שהשירים שלהם נכתבים לעיתים מתוך אגו ואהבה עצמית ולא מתוך אהבה אמיתית? אני נוטה לחשוב שאינם מודעים לכך, האגו הוא יצור חמקמק אשר יודע להסתתר היטב בתוך הרבה פעולות ורגשות שלנו. אולם בין אם כן ובין אם לא, בכל אחד מהשירים יש אגו שבועט, ואפשר להגיד הרבה דברים מעניינים עליו.

כמו בכל מקום, גם בקטגוריה זו ישנם יוצאי דופן: השיר " אין אני " של שוטי הנבואה, למשל. שיר זה מלגלג על האגו של כולנו, ועל האופן שבו אהבה עצמית וחשיבות עצמית מובילה את צעדינו. אולם, מרבית הזמרים והשירים מתייחסים לנושא ברצינות, בין אם מתוך מודעות לתפיסת האני שלהם, בין אם מתוך אירוניה עצמית מסוימת, ובין אם מתוך אגו וחוסר מודעות לכלום.

מן הסתם, הזמרים אשר אינם מודעים לאופן שבו הם מציגים את האני שלהם בשיר, לא יאהבו את הכתבות עליהם בקטגוריה " אני ואני ". רובם ככולם, מנסים להצטייר כאוהבים מיוסרים אשר מעריצים את אהובותיהם אולם בין הצהרת אהבה לאחרת, אנו רואים כיצד  " האני " שלהם הולך ומתנפח מתוך אגו וחשיבות עצמית .

גם בשירים אשר בהם מודעים הזמרים לבעיות האגו שלהם, האגו שלהם הולך ומתנפח. אולם שם, בגלל המודעות העצמית שהם מציגים, תפיסת האני שלהם נראית יותר מציאותית והם בעצם שולטים במסר אשר אמור לנבוע מתוך השיר שלהם.

כטעימה קטנה, אני מציג כאן את תפיסת האגו של כמה מן הזמרים אשר מופיעים בקטגוריה " אני ואני ":
אני אוהב אותי ! קוראים החברים של נטאשה מתוך אהבה עצמית מודעת לחלוטין.
הנני כאן ! קורא יהורם גאון בפני אהובתו מתוך אגו ומתפאר בנוכחותו.
זה אני ! קורא אייל גולן בפני אהובתו מתוך אגו ומתפאר ברגשנותו.
כזה אני ! קורא אביתר בנאי בפני אהובתו מתוך רחמים עצמיים ולא מתפאר בכולם.
אין אני ! מלגלגים שוטי הנבואה על האגו האנושי אולם גם מתפארים בו.

הקטגוריה " אני ואני " אם כן, היא כל כולה קטגוריה של תפיסת האגו האנושי.
ישנן תפיסות רבות ומשונות המלמדות אותנו כיצד לגבור על האגו שלנו. אולם אם תשאלו לדעתי, האגו הוא יותר מדי ערמומי וחזק בשביל ליפול בפח של כל התיאוריות האלו. לכן, ככל הנראה, הוא לא יעזוב אותנו אף פעם והקטגוריה הזו תהיה רלוונטית תמיד.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אני ורק אני,‏ עם התגים , , , , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

4 תגובות על בקטגוריה " אני ואני " האגו של הזמרים הוא שמדבר

 1. מאת ksesonit‏:

  משהו מעניין על אני ואין אני – כל הזכויות שמורות

  http://ksesonit.blogspot.com

 2. מאת נתי מופלג‏:

  שלום אדון קססונית.. לא כל כך הבנתי למה צירפת את הקישור הזה, אבל אני מפרגן. אני נטול אגו :-)

 3. מאת Lukman‏:

  Tip top stffu. I'll expect more now.

 4. מאת Rahul‏:

  I di'ndt know where to find this info then kaboom it was here.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>