זוהר ארגוב . אמנם לא אלוהים , אבל המלך..


תחת הקטגוריה אלוהים אנתח כעת את השיר " עד מתי אלוהי " של זוהר ארגוב . שיר זה נמצא אמנם בקטגוריה של אלוהים , אולם הוא יכול היה בקלות רבה להיות חלק מהקטגוריה אני ורק אני בגלל שבסוף השיר מוסתר גם הרבה מאוד אגו.

עד מתי אלוהי , זוהר ארגוב
מילים: עוזי חיטמן
לחן: עממי טורקי

0 זוהר ארגוב . אמנם לא אלוהים , אבל המלך..

סגור לבד עם עצמי
ולא יוצא את ביתי
אתמול הייתה עולמי
עזבה והיא לא איתי

נפשי בוכה ושואלת
ואין לי מי שעונה
אתמול פתחתי דלת
היום הכל פתאום שונה

נפשי תועה וזועקת
ואין לי איש לידי
ולמה היא מתחמקת
ואיך אני כאן לבדי

אח, עד מתי, אלוהי, אהיה לבדי
אח, אלוהי, עד מתי אהיה לבדי

ובלילות ארוכים
חדרי מלא בשתיקה
בין מצעים שזרוקים
יושב ליד המיטה

ובימים בהירים
האור לא בא בביתי
החדרים הם סגורים
מהיום שהיא עזבה אותי

עוד יעברו הימים
ושוב אשיר את שירי
כמי נהר אל ים זורמים
כמו צל תלך היא אחרי

אח, עד מתי…

ניתוח השיר :

עוזי חיטמן כתב שיר כאב מקסים ומרגש ומי אם לא זוהר ארגוב מתאים בשביל לשיר שיר שכזה.
עד מתי אלוהי אהיה לבדי

מעבר למילים היפות של השיר (את הקול של זוהר ארגוב אני לא יכול להלל כאן כי זהו אתר שעוסק במילים), אני רוצה לדבר על הכתיבה של עוזי חיטמן באופן כללי. הייתה לעוזי חיטמן יכולת מופלאה לעזור לנו לצייר בדמיון סיטואציה רגשית ומעט עקומה, רק על ידי האלמנטים של השיר ומבלי בכלל לדבר על רגשות.

בשביל שיהיה ברור למה שאני מתכוון אצטט כעת קטע את הפזמון של השיר " בלילה " אשר כתב עוזי חיטמן וביצע זוהר ארגוב :

(רוצים להקשיב לשיר "בלילה")

אך בלילה בלילה לא די לה
כמו ילדה אבודה היא נצמדת
אך בלילה בלילה לא די לה
היא איתי מול ביתי עוד עומדת

מה משמעות המשפט היא איתי מול ביתי עוד עומדת בהקשר הזה? לי זה תמיד נראה כאילו הם אמורים להיפרד עכשיו והוא צריך להיכנס לביתו, אולם היא לא מוכנה לעזוב אותו. הסיבה בגללה היא רוצה שהם יישארו יחד פתוחה לפרשנויות. אולם איזו פרשנות שלא ניתן, יש כאן משהו קצת עקום. גם כי הגבר מלווה בדרך כלל את האישה לבית שלה, וגם כי בלילה, בדרך כלל, הגבר הוא זה שרוצה שייכנסו כבר הבייתה ויקפצו למיטה ואילו האישה מעדיפה שייקחו את הזמן…

באותו הקשר, גם השיר " עד מתי אלוהי " מצייר לנו מציאות מעט עקומה של בית לאורך כל השיר. בית אמור לבטא מקום של ביטחון ושקט, אולם עבור הדובר השיר, הבית מבטא בעיקר בדידות.

בבית הרביעי של השיר של זוהר ארגוב :
ובלילות ארוכים
חדרי מלא בשתיקה
בין מצעים שזרוקים
יושב ליד המיטה

בדרך כלל כשיש מיטה בחדר, ורוצים לשבת, אז יושבים עליה. אולם עוזי חיטמן מספר לנו בין השורות סיפור מעט שונה על גבר שנמצא בלילה לבד בחדרו לא יושב על המיטה אלה למרגלות המיטה. כשאני מדמיין את התמונה הזו בראשי אני אומר לעצמי שאין דרך יפה מזו בשביל לתאר בדידות.

נקודה נוספת שאני אוהב בשיר אשר כתב עוזי חיטמן עבור זהר ארגוב, היא האופן שבו נתפס זוהר ארגוב בשיר . בכל הבתים של השיר , נראה זוהר ארגוב שבור ומרוסק ועל כן הוא זועק אל עבר אלוהים בפזמון :
עד מתי אלוהי אהיה לבדי .
אולם אז מגיע הבית האחרון של השיר:
עוד יעברו הימים
ושוב אשיר את שירי
כמי נהר אל ים זורמים
כמו צל תלך היא אחריי

הבית הזה מציג את חזרתה של האישה אליו, אולם מה שמענין כאן זה האופן שבו החזרה שלהם מתוארת:
כמי נהר אל ים זורמים
החזרה של אהובתו אליו נראית בהתחלה כקסומה, היא תימשך ותיצמד אליו כפי שנהר נמשך אל הים. ממש כפי שבשיר "בלילה", האהובה נצמדת אליו ולא רוצה לעזוב. עד כאן זה יפה ומקסים, אולם המשפט שלאחר מכן מאיר את הדברים באור שלילי יותר:
כמו צל תלך היא אחריי
נהר שמתחבר לים זהו דימוי יפה לאהבה, אולם אישה שהולכת אחרי האהוב שלה כמו צל מצייר לנו תמונה קצת פחות יפה. בהקשר של השורה הזו נראה כי אהבתו של הדובר מונעת מאגו ותו לא. זה מאכזב, זה מביך, אבל זה גם הופך את השיר להרבה יותר מעניין.

אין לי ספק שעוזי חיטמן היה מודע הייטב לשינוי בתפיסה של השיר אשר השורה הזו מייצרת, ואין לי ספק גם שכיוון שורה זו לאופיו ולתפיסתו של זוהר ארגוב. אני מאוד אוהב את המקום שבו כותבים מאפשרים לעצמם לתאר את הזמר ואת תפיסתו דרך המילים שהם כותבים עבורם, על אחת כמה וכמה אם מסתתרים במקום הזה גם משפטים קשים לעיכול.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אלוהים,‏ עם התגים , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

3 תגובות על זוהר ארגוב . אמנם לא אלוהים , אבל המלך..

 1. מאת יוסי‏:

  מרתק ,עבודת קודש

 2. מאת מירי‏:

  "כמו צל תלך היא אחריי" אני רוצה להתייחס למשפט האחרון הזה, לפירוש שאותו נתת, כל השנים חשבתי ופירשתי את השורה האחרונה שהגעגוע האהבה שהוא חש לאישה תמשיך ללוות אותו כצל ההרגשה הזו תהיה נוכחת כל הזמן זה לא יימחק , הפירוש שלך נתן זווית מעניינית ויותר מכך כאילו יצר מהפך , וזה קצת צורם אבל מעניין לפגוש פירוש אחר ושונה.

 3. מאת אביהו‏:

  אני חושב שבבית האחרון בכלל הייתה כוונה למשהו שהוא מדמיין וחולם שיקרה
  שיגיעו ימים שהיא עוד תחזור ותלך אחריו כמו צל. זה משהו שחולם שיקרה משהו שחסר לו עכשיו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>