גם אלוהים נסע להודו למסע חיפוש עצמי


לכל תקופה מוזיקלית יש את האופנות והמוטיבים החוזרים שלה. אינני יכול כמובן להציג כאן את כל המוטיבים החוזרים של התקופה האחרונה אבל משום מה נדמה לי שיש יותר מדי חיפוש עצמי מסביב. ואם כבר חיפוש עצמי והגשמה עצמית אז מי אם לא אלוהים יעמוד במרכז הבמה וינצח על מקהלת קסם המזרח ?

אינני מופיע בשם הממסד הדתי אשר יכול להתייחס לכך כאל זלזול בכבודו של האל וגם לא בשם החילוניות אשר יכולה להתייחס לכך כאל התחרדות חברתית. אותי מעניין מה גרם להופעתו של אלוהים בשירים הישראלים ומה הן ההשלכות של כך.

כפי שכבר רמזתי למעלה, כנראה שאלוהים התחיל להיכנס אל עולם הליריקה כחלק מאותו זרם אומלל של " אנשיי חיפוש עצמי " אשר מאסו בתורות המזרח ורצו לשוב אל חיקה של היהדות. אותם אנשים אשר לפני שנים מספר טענו שאין אלוהים וחיפשו את התשובות בתוך עצמם כמצוות הבודהיזם, גילו פתאום שלא הצליחו למצוא כלום.
טוב נו, מה אפשר לעשות.. חיפוש עצמי לא מחייב בהכרח גם מציאה עצמית..

אולם אז, במקום שסוף סוף יעזבו את השטויות האלה ויתרכזו  במה שבאמת חשוב בחיים (ולא שאני יודע מה זה) החליטו לחזור אל חיקו של אלוהים .

קסם המזרח , למי שלא הבין, הוא לא מושג אשר מלגלג על חיפוש עצמי אמיתי (אם יש דבר כזה), אלא על רוחניות בשקל תשעים . אנשי קסם המזרח הם כל אותם אנשים שחוזרים מוארים מהודו אבל ההארה שלהם נגמרת בפקק של נתיביי איילון בדרך הביתה מנתב"ג.

הבעיה עם חיידק " קסם המזרח " היא שהוא חיידק ערמומי חוצה דתות ותרבויות. הוא יכול לגרום לך להאמין ביהדות, בבודהיזם, ביהדות בודהיסטית ובכל זרם רוחני אחר.  תהיה בטוח שאם חיידק " קסם המזרח " התלבש עליך, אתה כבר תמצא לך איזשהו אלוהים להאמין בו.

בקטגוריה זו אגע במספר שירים אשר נוגעים במושג " אלוהים " מזוויות שונות:
תחת הנושא של חיפוש עצמי ושל קסם המזרח אגע במספר שירים כגון השיר אלוהים של מוקי והשיר ja is one של מוש בן ארי.
בדומה להם, אך ללא קסם המזרח . דניאל סלומון , בשיר בא מכאב , מחפש את אלוהים בתוך עצמו.
ואילו שלמה ארצי , בשיר נבראתי לך נכנס למיטה עם אלוהים .

אלוהים , אם כן, כיאה לדמות רבת פעלים כמוהו, מופיע בשירים הישראלים בצורות רבות ומגוונות.
אם אתם לא מאמינים לי, אז תיכנסו לראות.
ואם אתם כן מאמינים לי, אז תפסיקו עם זה. עדיף שתאמינו באלוהים.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אלוהים,‏ עם התגים , , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>