התייאשתם? חפשו את האהבה בעולם אחר


הרוב המוחלט של השירים שנכתבים, נכתבים בצורה כזו או אחרת על אהבה . אם הייתי צריך, הייתי מהמר על כך ששיריי אהבה מהווים כ- 90% מכלל השירים שנכתבים. תשוקה, משיכה, כמיהה, הערצה, פרידות, בגידות בדידות. הכול כולל הכול. בין אם על קיומה ובין אם על חסרונה. כולם רוצים אהבה, כולם שמחים שיש להם אותה וכולם כותבים עליה.

חלק מהשירים יפים יותר וחלק פחות, חלק מהנושאים יפים יותר ופחות, אולם בקטגוריה הזו אני מתכוון לנתח שירים אשר ההתייחסות אל מושג האהבה בהם הוא ככל הנראה ההזויה ביותר.

ישנם הרבה שירים, כמו אלו אשר מופיעים בקטגוריה " עד קצה העולם " אשר מצהירים בפני אהובותיהם כמה רחוק ילכו בגלל אהבתן אליהן. קצת ילדותי ואף מגוחך אבל בסדר, אנחנו עדיין יכולים לקבל את ההרואיות דון קישוטית הזאת. את זה. אולם בקטגוריה זו, " אהבה מעולם אחר ", נפגוש סיפוריי אהבה שאפילו סוף העולם אינו מהווה גבול עבורם. כאן האהבה יוצאת לטיול אל מעבר לגבולות העולם וחוצה לא פחות מאשר גלגולי חיים ועולמות .

כן, תצחקו, אבל ישנם שירים ישראלים אשר סיפורי האהבה בהם חוצים גלגולי חיים ועולמות שלמים. אנחנו יודעים כמה קשה למצוא היום אהבה אבל עד כדי כך שצריך ללכת לחפש אותה בגלגולים אחרים? על פניו, נראה היה כי זו הייתה צריכה להיות הקטגוריה המגוחכת והנלעגת ביותר באתר, אולם אני חייב להודות שרוב השירים בקטגוריה הזו מודעים לבעייתיות שעלולה להיווצר מסיפור אהבה חוצה גלגולי חיים ועולמות, ולכן האופן שבו הם נוגעים בנושא הוא מרומז או מטפורי ועל כן דווקא מורכב ומעניין.

יחד עם זאת, ישנם גם שירים אשר האהבה שמוצגת בהם באמת חוצה גלגולי חיים שלמים.
השיר " מוכרת לי מפעם ", למשל, אשר שרה דין דין אביב , הוא שיר על סיפור אהבה שמתנהל על פניי מספר גלגולי חיים . הסיפור שעומד בבסיס השיר נשמע לי אבסורדי לחלוטין , אולם אני חייב להודות, שמעבר לרעיון המעט מופרך שעומד בבסיסו, השיר עשוי בצורה מקסימה.

וגם שירים נוספים שאני מנתח בקטגוריה זו, אשר בהם נושא הקטגוריה עולה בצורה יותר מרומזת ומטפורית, אומרים דברים יפים מאוד. שירים של אייל גולן , דניאל סלומון , יהלי סובול , יזהר אשדות ואחרים אשר נוגעים, כל אחד בדרכו שלו, ב " אהבה מעולם אחר ".

השיר " מציאות נפרדת " של אייל גולן מבטא תחושת פספוס בגלל ויתור על האהבה ועל היתכנותה במציאות נפרדת .
דניאל סלומון , בשיר " הייתכן ", בטוח שמאחר והתאהב בנערה באופן טוטאלי, זהו רמז לכך שקיים ביניהם קשר מיסטי מגלגול אחר .
השיר " במרחק נגיעה מכאן " שכתב יהלי סובול , מציג עולם מקביל אשר גורם לנו לתסכול וחוסר אונים אשר מזכיר, לי לפחות, את סגנון כתביו של פרנץ קפקא .

הרבה יוצרים ישראלים מקבלים את השראתם מתוך חוויותיהם בהודו. בהרבה מובנים, הקטגוריה " אהבה מעולם אחר ", היא המשך ישיר לתופעת קסם המזרח הדיי שערורייתית הזו. למזלנו, גם אם חלק מהשירים בקטגוריה זו הצליחו ליפול לקלישאה של אהבה מעולם אחר או מגלגול חיים אחר , הרי שלכל השירים יש בהחלט דברים יפים להגיד על עולמות וגלגולי חיים אלו.

אהבה מעולם אחר … בין אם מקסים ובין אם מגוחך, אנחנו חייבים להסכים על כך שזה גרנדיוזי ומעניין

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אהבה מעולם אחר,‏ עם התגים , , , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>